ČEZ, který nyní drží v dolech 37procentní akciový podíl, od vlády obdržel v červenci na koupi většinového podílu tříměsíční exkluzivitu. Svoji cenovou nabídku předložil před měsícem. Po navýšení podílu bude držet v uhelné firmě asi 93 procent akcií.
Nyní bude muset rozhodnutí vlády a cenovou nabídku ČEZ posoudit antimonopolní úřad a Evropská komise. Stát si v létě nechal vypracovat ocenění svého privatizovaného podílu a nabídka ČEZ by měla být v jeho souladu.
Za státní podíl v dolech podle informací internetové verze týdeníku Czech Business Weekly nabídla nedávno investiční skupina Penta Investments 11 miliard korun. Vláda však tuto nabídku zřejmě shledala mimo rámec exkluzivity vyhrazené pro ČEZ.
Podle ČEZ je koupě Severočeských dolů jednou z největších investic v České republice. Vlastnictví největšího dodavatele uhlí firmě dá větší jistotu pro spolehlivý provoz elektráren v budoucnu, uvedl dříve generální ředitel ČEZ Martin Roman. Do obnovy a výstavby nových elektráren chce firma v příštích letech investovat zhruba 100 miliard korun.
Oba dva podniky jsou i dnes ekonomicky propojeny. ČEZ je největším odběratelem uhlí od Severočeských dolů a naopak důlní firma je největším dodavatelem uhlí pro ČEZ. Severočeské doly zaměstnávají zhruba 3700 lidí, ČEZ o zhruba 3000 více.
Severočeské doly jsou největší tuzemskou hnědouhelnou firmou s loňskou produkcí 22 milionů tun a téměř polovičním podílem na trhu s hnědým uhlím. Firma těží v lokalitách důl Bílina a Nástup Tušimice. ČEZ je jednou z největších firem v České republice. V minulém roce podnik vykázal zisk 12,4 miliardy korun, polovinu letošního roku firma zakončila se ziskem 10,9 miliardy korun. Stát v ČEZ drží 68procentní akciový podíl.