ČR loni vykázala jeden z nejrychlejších růstů PZI v Evropě

29.09.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 29. září (ČTK) - Česká republika v loňském roce vykázala jedno z nejvyšších temp růstu přílivu přímých zahraničních investic v Evropě. Do ČR loni přišly zahraniční investice v hodnotě 4,46 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 110 miliard korun), což bylo o 112 procent více než v roce 2003. Vyšší tempo přímých zahraničních investic loni vykázaly pouze Litva (773 milionů dolarů, nárůst o 329 procent), Rumunsko (5,17 miliardy dolarů, 135 procent) a Lotyšsko (647 milionů dolarů, 115 procent). Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy Konference OSN pro obchod a rozvoj.

Generální ředitel agentury CzechInvest Radomil Novák dnes novinářům řekl, že na jednoho obyvatele ČR loni připadly investice v hodnotě 437 dolarů. Česko tak mezi 23 evropskými zeměmi obsadilo z tohoto pohledu osmé místo. První pozice patřila s 3436 dolary na obyvatele Belgii.

Z nejbližších soupeřů ČR o přímé zahraniční investice si loni podle Nováka vedlo dobře Maďarsko, kde se příliv investic v porovnání s rokem 2003 téměř zdvojnásobil na 4,17 miliardy dolarů. "V Polsku a na Slovensku se objem přímých zahraničních investic zvýšil o více než polovinu, ale ne tak dramaticky jako u nás nebo v Rumunsku," uvedl Novák. V Polsku loni přímé zahraniční investice obnášely 6,16 miliardy dolarů a na Slovensku 1,12 miliardy dolarů.

Podle zveřejněné zprávy loni v celé EU včetně nových členských států přímé zahraniční investice klesly o 38 procent na 216 miliard dolarů. Mezi původními a novými členskými zeměmi EU jsou však velké rozdíly. Přímé zahraniční investice do starých členských států EU loni klesly o 40 procent. Například Německo loni vykázalo masivní odliv přímých zahraničních investic o 38,6 miliardy dolarů. "V některých zemích jako je Dánsko, Německo a Nizozemí byly tyto velké poklesy částečně způsobeny splacením vnitřních půjček v rámci společnosti a vracením kapitálu do původních zemí mateřských společností," stojí ve zprávě.

Naopak přímé zahraniční investice do všech nových členských států EU loni činily 20 miliard dolarů a meziročně byly o téměř 70 procent vyšší. Největší množství těchto investic přitom získaly Česká republika, Maďarsko a Polsko. "Největšími investory v těchto zemích byly společnosti ze starých členských států EU, například z Rakouska, Francie, Německa a Nizozemí," uvedla ve zprávě Konference OSN pro obchod a rozvoj.

Podle této zprávy mezinárodní korporace stále častěji investují do vědy a výzkumu v zemích, které procházejí ekonomickou transformací. "V ČR je téměř 47 procent firemního výzkumu prováděno společnostmi se zahraničním vlastnictvím, což je nadprůměrný podíl, který nás řadí na páté místo na světě za Irsko, Maďarsko, Singapur a Brazílii," podotkl Novák.

ČR je nadnárodními firmami zařazována do druhé až třetí desítky zemí nejatraktivnějších pro výzkum a vývoj. První místa patří Číně, Indii, Rusku či Thajsku. "Česko má v oblasti vědy a výzkumu značný potenciál. Ten ale bohužel není ani zdaleka využíván, protože nemá vytvořené dostatečné provázání mezi inovačním potenciálem firem, univerzitami,výzkumnými pracovišti, financování a vzděláváním," upozornil Novák.

Agentura CzechInvest proto nyní kromě investic a podnikání soustředí své síly také na podporu technologického rozvoje. Do takzvaného centra klíčových znalostí, které bude realizaci těchto projektů napomáhat, by měly být zapojeny české a evropské univerzity, rizikový kapitál z evropských fondů, bank či soukromých fondů a různé instituce.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK