Světový průměr reálného mzdového nárůstu by měl v roce 2006 dosáhnout 2,4 procenta proti letošnímu tempu 1,9 procenta. Největší přírůstky se očekávají v Indii, kde by to mělo být o 7,3 procenta, dále v Egyptě, a na třetím místě je Litva s tempem 5,5 procenta. Následují Estonsko, Bulharsko a Čína.
Zřetelně lépe se budou mít i zaměstnanci na Slovensku, jimž se mají mzdy v průměru zvýšit celkově o 6,3 procenta a reálně po odečtení inflace o 3,5 procenta. Českým zaměstnancům mzdy podle firmy Mercer stoupnou celkově o pět procent a reálně o 2,5 procenta.
Globální zrychlení růstu platů je těsně spojeno se silným světovým hospodářským růstem, řekl zástupce firmy Mercer Greg Cornish. Východní Evropa těží především z přílivu zahraničních investic. "Ačkoli mnohé východoevropské země zažily od vstupu do EU mzdovou inflaci, jejich pracovní náklady jsou stále mimořádně konkurenceschopné. Nadnárodní organizace nadále sledují východní Evropu z hlediska příležitosti založit zde operace za mnohem nižších nákladů než v západní Evropě," uvedl Cornish.
Růst reálných mezd na západě kontinentu se bude pohybovat od 0,8 procenta u Španělska přes více než procento v Německu a Francii po 2,2 procenta v Nizozemsku. Téměř z žádného růstu se nebudou moci těšit pracující v Polsku, kde se mají mzdy zvýšit jen o 0,5 procenta.