Zlevňování pohonných hmot ekonomové očekávali. Nepotvrdily se totiž obavy, že hurikán Rita způsobí podobné výpadky rafinerií v USA jako předtím hurikán Katrina. Snižování cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic však podle ekonomů bude pomalé. Prodejci nebudou chtít podle ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové snížit své marže, které drželi po většinu léta údajně na nízkých úrovních.
Ministr financí Bohuslav Sobotka v září řekl, že je znepokojen pomalými a jen částečnými reakcemi prodejců pohonných hmot na snižování světových cen ropy. MF poté zahájilo cenové kontroly pohonných hmot v krajích. Ceny benzinu kontroluje i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten minulý týden uvedl, že nemá zatím žádné důkazy o tom, že by petrochemické firmy zneužívaly kolektivního dominantního postavení na trhu s pohonnými hmotami.
Nejdražší benzin nyní kupují řidiči nadále v jižních Čechách, kde dnes za litr naturalu platí 32,51 Kč. Proti minulému pondělí je cena o 22 haléřů nižší. Podobně zlevnil benzin i na jižní Moravě, kde se litr prodává za 32,21 Kč. Mezi 32,30 Kč a 32,40 Kč za litr platí řidiči za benzin na severní Moravě, středních a východních Čechách a v Praze. V západních Čechách je litr za 32,40 Kč a v severních Čechách za 32,44 Kč.
Nafta stojí nejvíce ve východních Čechách. V průměru zde litr přijde na 30,19 Kč. Naopak nejlevněji ji lze koupit v západních Čechách, kde průměrná cena proti minulému pondělí klesla o deset haléřů na 29,89 Kč. Na jižní Moravě, v severních a středních Čechách a v hlavním městě je v průměru za 30,10 Kč. Za 30,14 Kč se litr nafty prodává v severních a jižních Čechách.
Cena severomořské ropy Brent minulý týden mírně klesla. V pátek stál barel 63,66 USD, což bylo proti pondělí o 16 centů méně. Naopak americká lehká ropa WTI zdražila o 40 centů na 66,20 USD za barel.