Antimonopolní úřad se zaměří na kartely u veřejných zakázek

03.10.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

BRNO 3. října (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pod vedením svého nového šéfa Martina Peciny se zaměří v budoucnu mimo jiné na kartelové dohody při zadávání veřejných zakázek. V takzvaných bid-rigging případech nevedou uchazeči o zakázku spolu konkurenční boj, ale naopak se domluví, kdo zakázku získá. V souboji o další tendr si poté své pozice vymění.

"V desetileté historii úřad žádné porušení zákona tohoto typu sice neodhalil, ale tento trend hodláme do budoucna změnit," řekl Pecina na konferenci o hospodářské soutěži při zahájení Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

Šéf antimonopolního úřadu zopakoval, že bude klást důraz zejména na prevenci místo represe. Pokud ÚOHS získá důkazy o možném porušení zákona, zahájí správní řízení, v němž umožní firmám odstranit závadný stav na trhu. Pokud to nepomůže, přijde na řadu tvrdá sankce.

V soutěžní oblasti bude chtít ÚOHS významně snížit dobu trvání správních řízení. "Příkladem může být případ distributorů pohonných hmot, kdy řízení začalo v srpnu 2001 a definitivně byl případ uzavřen v květnu 2004," uvedl šéf ÚOHS. Úřad by měl také na rozdíl od minulosti publikovat analýzy jednotlivých trhů a zveřejňovat svá doporučení změn ve prospěch konkurence.

Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn uvedl, že otevřený evropský trh s 500 miliony zákazníků nabízí firmám velké možnosti. Současně je však podle něj nezbytná rozumná regulace ze strany exekutivy. "České firmy se navíc musí bít za svá práva na evropském poli," upozornil Jahn na nezbytnou činnost tuzemských společností. Trh evropské pětadvacítky je totiž velmi tvrdý a firmy si jej velmi hlídají, dodal.

Pecina dále připomněl, že od tohoto měsíce platí novela zákona, která ruší české blokové výjimky, a nadále tak platí jen výjimky evropské. Pokuty za porušení zákazu fúze se zvýšily na maximálně desetinu čistého obratu firem a sankce za procesní delikty se zvedly z 300.000 Kč na jedno procento z obratu. ÚOHS může při šetření zapečetit i určité prostory.

V oblasti veřejných zakázek hodlá antimonopolní úřad zavést poradenskou telefonickou linku pro zadavatele. Bude také pořádat semináře, z nichž první se uskuteční 17. října v Brně. Stabilitu v tomto oboru by měl přinést nový zákon, který nyní projednávají poslanci a má začít platit od roku 2006. Úřad nyní také působí v oblasti veřejné podpory, ale jen jako poradenský a monitorující orgán. "Příkladem z poslední doby je privatizace bytového fondu, který je v rukou měst a obcí," vysvětlil Pecina.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK