Vývoz v běžných cenách se meziročně zvýšil o 12,2 procenta a dovoz o 10,8 procenta. Výsledky částečně ovlivnila nízká srovnávací základna srpna 2004.
Bilance se zlepšila zejména v obchodě se stroji a dopravními prostředky. Aktivum v obchodě s těmito výrobky vzrostlo meziročně o 3,3 miliardy Kč, dařilo se zejména obchodu se silničními vozidly. Příznivý byl i vývoj obchodu polotovary a materiály a surovými materiály. O 4,2 miliardy korun se zhoršil deficit bilance obchodu s minerálními palivy a o 0,9 miliardy korun schodek u chemických výrobků.
Růst dovozu minerálních paliv o 51,2 procenta ovlivnil hlavně vyšší dovoz ropy (hodnotově o 76,4 procenta, naturálně o 24,9 procenta) a zemního plynu (hodnotově o 95,4 procenta, naturálně o 37,9 procenta). Dovoz ropy byl v naturálním vyjádření nejvyšší od ledna loňského roku.
Z teritoriálního hlediska klesl přebytek obchodní bilance se státy EU o 0,7 miliardy Kč. Schodek v obchodu se státy mimo EU se snížil o 2,1 miliardy korun. Bilance se zlepšila zejména s Německem (růst aktiva o 2,4 miliardy Kč), Francií, Japonskem, Británií a se Spojenými státy. Zhoršila se bilance obchodu se Švédskem, kde pod vlivem dovozu stíhaček přešla do schodku pěti miliard korun z přebytku 0,3 miliardy. Dále se zhoršila bilance s Nizozemskem, Ruskem, Maďarskem a Čínou.
Podle revidovaných údajů skončila loňská obchodní bilance deficitem 26,4 miliardy korun, což je proti předběžným údajům nárůst o 3,4 miliardy. V 1. čtvrtletí 2005 se přebytek bilance po revizi zvýšil o 7,5 miliardy na 26,8 miliardy Kč a za druhé čtvrtletí 2005 klesl o 3,4 miliardy Kč na 15,2 miliardy Kč. Za prvních osm měsíců letošního roku bilance skončila přebytkem 41,3 miliardy korun, zatímco ve stejném období minulého roku měla schodek 17,7 miliardy korun.