"Myslíme si, že máme bydlet víceméně za nákladové nájemné," řekl Hruška. Regulované nájemné 37 korun za metr čtvereční v Praze přesahuje podle něj zhruba o 30 procent částku, kterou v průměru platí členové bytových družstev a vlastníků jednotek na opravy a správu domu.
Majitelé domů naproti tomu uvádějí, že současné regulované nájemné jim neumožňuje pokrýt ani náklady na běžné opravy a údržbu. Minimální nájemné by podle nich mělo dosahovat zhruba 50 korun za metr čtvereční.
Někteří účastníci dnešní demonstrace podepsali prohlášení, ve kterém žádají, aby vláda vzala návrh zákona o nájemném zpět. Prohlášení chtějí předat ještě dnes Úřadu vlády.
Vládní návrh předpokládá, že se regulované nájmy poprvé zvýší příští rok v říjnu v průměru o 9,3 procenta. Od roku 2012 by pak měla výši činží určovat dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem. Návrh musí schválit parlament a podepsat prezident.
Nejvyšší nárůst činží mohou očekávat nájemci právě v Praze 1, kde by nájmy měly do roku 2012 stoupnout v průměru až téměř o 18 procent za rok. Za byt o rozloze 68 metrů čtverečních I. a II. kategorie by nájem stoupl ze současných 2520 korun přibližně na 6730 korun.
Vládní návrh zároveň počítá s příspěvkem pro lidi, kterým výdaje přesáhnou 30 procent a v Praze 35 procent čistých příjmů. Další pomocí státu bude tzv. doplatek na bydlení, který bude definovat nově připravovaný zákon o hmotné nouzi.
V České republice se regulované nájemné vztahuje na zhruba 750.000 bytů, což je téměř pětina trvale obydlených obydlí. Soukromí majitelé vlastní asi 300.000 bytů, ostatní patří obcím.