Státní zástupce vyšetřuje v kauze VW personálního šéfa Hartze

07.10.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

BERLÍN 7. října (zpravodajka ČTK) - Státní zastupitelství v Braunschweigu začalo kvůli podezření ze zpronevěry vyšetřovat bývalého dlouholetého personálního ředitele Volkswagenu Petera Hartze. Vyšetřovatelé už prohledali Hartzovy pracovny ve Volkswagenu a zajistili důkazní materiál.

Analýza dřívějších Hartzových svědeckých výpovědí totiž přinesla důvodné domněnky, že někdejší personální šéf Volkswagenu věděl o podvodech při platbách provizí a diet v koncernu a buďto je schválil, nebo podporoval. Z podvodů je obviňován bývalý personální manažer Klaus-Joachim Gebauer.

Hartz minulý týden podstoupil šestihodinový výslech. Ještě po něm státní zástupce tvrdil, že jej není třeba podezřívat z podílu na podvodech. Nyní si vyšetřovatelé myslí opak. Státní zástupce dnes oznámil, že Hartz při výslechu zřejmě nevypovídal pravdivě.

Hartz podle něj řekl, že o nepořádcích nevěděl. Připustil, že neexistovaly dostatečné kontroly, jak členové jeho oddělení zacházejí s firemními penězi, o zneužívání peněz ale prý nevěděl nic. V aféře jde o snahu představenstva firmy korumpovat členy podnikové rady, tedy zástupce zaměstnanců v podniku.

Aféra začala právě v personálním oddělení u někdejšího personálního šéfa české divize Škoda Auto Helmutha Schustera a jeho kolegy Klause-Joachima Gebauera. Když aféra začala, převzal Hartz jako šéf personálního oddělení odpovědnost, odstoupil z funkce a odešel z Volkswagenu.

Také Gebauer byl pět hodin vyslýchán, hlavně v souvislosti s luxusními cestami, které představenstvo koncernu pořádalo pro zástupce zaměstnanců - podnikovou radu. Za cesty do exotických letovisek, kde byly členům podnikové rady k dispozici i drahé prostitutky, si členové představenstva kupovali souhlas rady při rozhodování o kontroverzních případech, v nichž by se rada kvůli zájmům zaměstnanců mohla zdráhat nebo souhlas odmítnout.

Údajně existoval finanční zdroj, z něhož se náklady na takové akce bez výraznějších kontrol hradily. Mluví se také o bianko šecích na až pětimístné sumy v eurech.

Státní zástupce v aféře vyšetřuje zatím tři osoby podezřelé z podvodu a zpronevěry nebo napomáhání při těchto trestných činech. Gebauer a Schuster aféru rozpoutali, když se prozradilo, že zakládali nastrčené firmy a manipulovali s firemními penězi. Kvůli drahým služebním cestám je vyšetřován i dlouholetý vlivný šéf podnikové rady Klaus Volkert.

Mluvčí koncernu dnes uvedl, že automobilka má zájem na objasnění všech obvinění, která se zatím v aféře objevila.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK