Kompan chce v Česku zaměstnat 125 lidí a s přemístěním výroby počítá ještě v letošním roce. "S růstem HDP ve východoevropských zemích se zvyšuje také objem investic do takových věcí, jako jsou hřiště," řekl CBW generální ředitel dánské firmy Henrik Jeppesen. Společnost se podle něj rozhodovala hlavně podle ekonomické vyspělosti a úrovni vzdělanosti pracovní síly.
Česká republika podle Jeppesena nabízí výhodnou strategickou polohu, která umožňuje dobře zásobovat trhy ve východní i západní Evropě. Výrobní náklady v České republice navíc představují pouze asi 25 procent nákladů, která má firma v Dánsku. To byl i jeden z hlavních faktorů, které o přesunu do Česka rozhodly.
"Chceme vytvořit skutečně evropský podnik, který by využil úplného potenciálu specifických schopností lidí z různých zemí," řekl Jeppesen. Kompan si už v lednu v Brně pronajal kanceláře a začal školit první zaměstnance. V červnu začal s výrobou prvních produktů v rámci programu Kompan Freegame.
V současné době firma zaměstnává od 15 do 20 lidí, avšak do listopadu jich chce zaměstnat dalších 25. V plánu je zahájení výroby dalších dvou výrobních programů, Kompan Galaxy a Kompan Elements. Na plánovaných 125 lidí, které chce společnost v České republice zaměstnat, se má tento počet vyšplhat do konce příštího roku.
V srpnu oznámila společnost Lego, že přesune výrobu do svého závodu v Kladně. Lego v České republice působí od roku 2000 a teď má v plánu zavřít dva výrobní závody, které má ve Švýcarsku. Mezi lednem 2006 a březnem 2007 chce Lego uzavřít také pět evropských distribučních center.
Investici za půl miliardy Kč chystá v Kopřivnici společnost Bang & Olufsen, která plánuje vytvořit asi 200 pracovních míst. V září otevřel závod za 850 milionů korun další dánský podnik, a to společnost Fibertex, která vyrábí textilie. K dánským investorům v České republice patří i firmy Ferring léčiva a Danisco.