V České republice je nejvyšší míra nezaměstnanosti na severní Moravě, kde podle metodiky Eurostatu činí 14,6 procenta. Severozápad země hlásí 13,1 procenta, ve zbytku země je nezaměstnanost jednociferná.
Smutný rekord v podílu lidí bez práce drží v EU Dolnoslezské vojvodství na jihozápadě Polska, kde míra nezaměstnanosti i přes postupný mírný pokles činí 24,9 procenta. Na východním Slovensku je na úřadech práce 24,2 procenta lidí a na středním Slovensku 22,1 procenta. Více než pětinu nezaměstnaných hlásí 13 z 250 unijních regionů, naopak 44 jich má míru nezaměstnanosti nižší než 4,6 procenta, tedy pod polovinou průměru EU.
Statistiky potvrzují, že problémy se sháněním práce mají v EU nejvíce mladí lidé. V některých regionech Polska nebo na Sicílii se míra nezaměstnanosti mezi mladými do 24 let pohybuje mezi 40 a 50 procenty, na severní Moravě či v severozápadních Čechách je to kolem 30 procent.
Celkem ve dvou třetinách unijních regionů platí, že míra nezaměstnanosti mezi mladými je dvakrát vyšší než v celé populaci. Relativně nejmenší problémy s nástupem do zaměstnání má mládež v Nizozemsku, Británii, Irsku, západním Německu či Rakousku, kde jich je bez práce často méně než deset procent.
Eurostat rovněž připomněl, že v Irsku a Velké Británii, které loni vedle Švédska jako jediné země otevřely své trhy deseti unijním nováčkům, míra nezaměstnanosti klesla. Pracovníci ze střední a východní Evropy tak tamní fronty na úřadech práce neprodloužili.
Ženy nejhůře shánějí práci v některých částech Španělska, Polska a Německa. Naopak "top ten" nejnižší nezaměstnanosti žen zcela ovládly britské regiony, kde je bez práce často méně než tři procenta žen.
Úplně nejhorší situace na trhu práce je však v zámořských departmánech Francie, které také oficiálně patří do Evropské unie. Na ostrově Réunion dosahuje míra nezaměstnanosti 32,8 procenta a mezi mladými lidmi dokonce téměř 57 procent. O moc lepší to se sháněním práce není ani v Guyaně a na ostrově Guadeloupe.