Dokaři dospěli k dohodě o ukončení stávky po pětihodinovém jednání mezi managementem a odbory. "Aktivity se obnoví v pondělí. Některé objekty jako překladiště kontejnerů ve Fos, by mohly začít pracovat již v neděli," řekl odborář Melio agentuře Reuters. Dnešek stráví zaměstnanci přístavu převážně kontrolou zařízení.
Zablokován však i nadále zůstává ropný a petrochemický terminál Fos-Lavera, kde se denně překládá 600.000 barelů surovin a kde zaměstnanci protestují proti "plíživé privatizaci". Vládní prostředník jednání Christian Fremont uvedl, že rozhovory jsou nyní v rozhodujícím bodě.
Stávka na terminálu je nyní nejdelší za posledních 20 let. Kvůli ní nemohlo vstoupit do přístavu Fos-Lavera 27 ropných tankerů a pět tankerů se stlačeným zemním plynem, uvedla ropná asociace UFIP. Pokud se stávka protáhne, ocitnou se v problémech čtyři rafinerie, které v této oblasti mají britské firmy Shell a BP.
Kromě toho pokračuje stávka rafinerie koncernu Total v Gonfreville v severní Francii kvůli mzdové politice. Ta byla prodloužena zatím do pondělka a Total kvůli ní ztrácí až dva miliony eur denně, uvádí firma. Odbory odhadují ztrátu na dvojnásobek.
Zaměstnanci ropného sektoru ve Francii stávkují už dva týdny, což ohrožuje asi polovinu rafinační kapacity Francie. Celý spor zvyšuje napětí na světovém trhu ropných produktů, protože kvůli hurikánům Katrina a Rita musela být odstavena řada rafinerií na jižním pobřeží USA.