"Výše udílených pokut se řídí zákonem o potravinách, který nyní umožňuje udělit pokutu maximálně do výše tří milionů korun. Proto budu iniciátorem novely tohoto zákona, ve kterém budu požadovat podstatně přísnější postihy za klamání spotřebitelů při prodeji potravin. Uvažuji o výši až do 50 milionů korun," řekl novinářům Zgarba. Podle něho nekalé praktiky obchodníků neohrožují pouze spotřebitele, ale také tuzemské prvovýrobce a zpracovatele potravin.
Například ve dvou hypermarketech Hypernova pracovníci SZPI nedávno zjistili u některých výrobků buď manipulaci s dobou trvanlivosti, anebo chybějící údaj o době použitelnosti. Podle společnosti Ahold Czech Republic, která hypermarkety provozuje, způsobil problém dodavatel těchto potravinářských výrobků.
Problémy s inspekcí měl v poslední době také řetězec Julius Meinl, jehož prodejny minulý týden převzal Ahold. V září trestala SZPI firmu Julius Meinl za prodej potravin s prošlými daty a jejich "znovuoživování" v Českých Budějovicích. V prodejnách Julius Meinl v Praze a Táboře inspektoři zjistili například nevhodně skladované masné výrobky.