Odboráři navrhovaný zákoník práce podporují. Kritizuje jej naopak opoziční ODS a zástupci zaměstnavatelů, zásadní výhrady mají také lidovci. Ti v prvním parlamentním čtení navrhnou, aby sněmovna vrátila návrh vládě k přepracování. KDU-ČSL považuje pasáže o pravomocích odborů za protiústavní. Sociální demokraté ale na omezení práv odborů nechtějí přistoupit, zákoník mohou schválit s pomocí komunistů.
Danda míní, že návrh zákoníku práce poškozuje zaměstnance i nezaměstnané. Důvodem jsou například komplikace při zrušení pracovního poměru. "Když nevím, jak mám zaměstnance vyhodit, tak ho raději vůbec nepřijmu," podotkl. Norma nepočítá s tím, že by bylo možné dát za určitých okolností výpověď bez udání důvodu, po čemž volali zaměstnavatelé.
Předseda Svazu mlynářů a pekařů Otakar Svoboda popsal návrh jako smaženici, v níž jsou namíchány i muchomůrky zelené. Vadí mu mimo jiné rozlišování mezd a platů, které vytváří dvě kategorie zaměstnanců, či paragraf nutící dávat "za stejnou práci stejnou mzdu". "Zaměstnanci ale nejsou stejní a nepracují stejně," namítl.
Odboráři tvrdí, že ke zmenšování práv zaměstnanců a odborů není žádný důvod. Ohrozilo by to nejméně čtyři miliony občanů a jejich rodinné příslušníky, uvedl nedávno předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Pokud se kodex změní, jsou podle něj odbory připraveny změnit shromáždění na podporu v protest. Kdyby se schylovalo ke schválení normy s omezením zaměstnaneckých práv, Česko by prý směřovalo ke generální stávce.
Pražské odborářské demonstraci budou předcházet mítinky v regionech. Na nich chtějí předáci účastníky s novým zákoníkem blíže seznámit. V Ostravě se setkání uskuteční 26. října. V Brně se bude konat 1. listopadu, v Plzni 8. a v Ústí nad Labem 15. listopadu. Termíny shromáždění v Českých Budějovicích a Hradci Králové zatím nejsou známy.