"Soutěž získala odezvu, téma rovného postavení žen se stává respektovaným tématem," řekla ředitelka Gender Studies Alena Králíková. V médiích se o ženách, které dosáhly v práci úspěchu, v posledních letech píše mnohem více, dodala Věra Staňková ze společnosti Keswick Partners.
Z dřívějších studií podle ní vyplývá, že před několika lety bylo ve vedoucích pozicích v nejobdivovanějších českých firmách osm až devět procent žen, což představuje evropský průměr. Jednotlivá odvětví se ale v tomto ohledu liší. "Například v informačních technologiích je velká snaha o příliv talentů, včetně žen," podotkla Sokačová.
Sledovanými a hodnocenými oblastmi prvního ročníku soutěže jsou firemní prostředí, postavení žen ve firmě a v řídících funkcích. Vítěze vybere porota složená z odborníků v oblasti rozvoje lidských zdrojů, rovných příležitostí a z manažerů a manažerek.
Analýza Gender Studies tvrdí, že české ženy čelí na trhu práce dlouhodobému znevýhodnění. Na straně zaměstnavatelů prý přetrvává přesvědčení, že ženy jsou problematickými pracovními silami. Hlavní důvod spočívá v jejich zatížení rodinnými rolemi, zejména mateřstvím. Ženy proto mají horší pozici při hledání zaměstnání a odpovídajícího uplatnění, uvedla Lenka Simerská z Gender Studies.