Podle Pavlovce česká strana nedodržela řadu ustanovení, která měla být vyřešena do zahájení takzvaného komerčního provozu Temelína. Hornorakouský pověřenec se přitom opírá o souhrnnou monitorovací zprávu, kterou pro Rakousko vypracoval mezinárodní tým odborníků. Zpráva shrnuje sedm hlavních bezpečnostních nedostatků Temelína, například problematiku parních a pojistných ventilů, vedení potrubí či integritu tlakové nádoby reaktoru.
"Očekávám, že k jednáním by mělo dojít v nejbližších týdnech. Když by nedošlo k reklamaci nedostatků dle této dohody, z hlediska mezinárodního práva by všechna práva dohody zanikla," zdůraznil Pavlovec.
Takzvaný melkský proces řešil vztahy Česka a Rakouska kolem bezpečnostních a ekologických otázek elektrárny. Byl vyvolán rakouskými protesty proti Temelínu, které zesílily po zkušebním spuštění elektrárny v roce 2000. Rakouský parlament tehdy vyzval vládu, aby nedala souhlas s uzavřením kapitoly energetika v rámci vyjednávání vstupu Česka do EU, dokud se neprokáže, že Temelín odpovídá bezpečnostním a ekologickým standardům evropské úrovně.
Dohodu obě strany uzavřely koncem roku 2001 a Česko se zavázalo prověřit bezpečnost několika uzlů elektrárny, poskytovat neprodleně veškeré informace o provozu a umožnit monitorování okolí elektrárny. Rakousko naopak slíbilo, že přestane blokovat uzavření kapitoly energetika a zabrání dalším blokádám hranic.