Zatímco při normálním placení daní si podnikatelé musejí schovávat všechny doklady a složitě si vypočítávat daně, při využití paušálů stačí pro výpočet daně celkové příjmy a výdaje. Podnikatelé si odečtou určité procento výdajů a ze zbylé části si vypočtou daň.
Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny v rámci novely zákona o dani z příjmů schválil návrh na zvýšení výdajových paušálů všem skupinám živnostníků. Zemědělci si budou moci místo současných 50 procent uplatnit až 80 procent výdajů, u řemeslných a ostatních živností se výdajový paušál zvýší z 25 na 60 procent. Poradci, lékaři a tlumočníci si budou moci paušálně odečíst 40 procent výdajů, u pronájmu paušál stoupne na 30 procent.
Vedle zjednodušení administrativy podnikatelé intenzivnějším využíváním paušálů ušetří podle Zemana téměř dvě miliardy Kč na daních a rovněž se jim sníží odvody na povinném pojistném o další 1,5 miliardy korun. "Administrativně tento návrh uleví nejen živnostníkům, ale i státu, který použije uvolněné kapacity ke kontrole rizikovějších, především velkých daňových poplatníků," dodal.
Nyní využívá výdajové paušály 260.000 z 1,2 milionu poplatníků. "Po zavedení nových výdajových paušálů počítáme s nárůstem počtu podnikatelů, kteří využijí možnosti paušálního uplatnění výdajů, o 185.000," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka.