Mobilní skupiny podle něj intenzivně fungují od vstupu do EU, celní správa totiž od té doby nestojí na hranicích. Celníci mohou například zastavovat vozidla a kontrolovat přepravovaný náklad, zda nepodléhá dovozním omezením, spotřební dani, nebo zda nejde o pašované zboží.
Česká republika zřejmě výrazně zpřísní preventivní kroky, potvrdí-li se člověku nebezpečný virus ptačí chřipky H5N1 v Řecku. Další postup by řešila ústřední nákazová komise.
Zatím v tuzemsku platí stejné zákazy dovozu drůbeže, ptáků a dalších rizikových komodit ze zemí s výskytem choroby, jako v ostatních členských státech EU. Veterináři dále provádějí kontroly a laboratorní vyšetření importovaných ptáků ze třetích zemí, u kterých hrozí riziko možného přenosu po kontaktu s původcem onemocnění. Rozšiřuje se monitoring drůbeže i volně žijících ptáků, a Státní veterinární správa vydala také chovatelům doporučení k ochraně chovů.
Řecko v pondělí oznámilo první případ výskytu nebezpečného viru ptačí chřipky v Evropské unii. Ministerstvo zemědělství sdělilo, že odborníci z Atén prokázali protilátky proti typu H5 v krvi jednoho uhynulého krocana. Nyní země stále čeká na výsledky testů, které mají odhalit, zda jde o nebezpečný virus H5N1.