"Pokud bude pozitivně potvrzen výskyt ptačí chřipky v Řecku, tak zcela jistě bude svolaná ústřední nákazová komise a vstoupí v platnost mimořádná protinákazová opatření," uvedl ministr zemědělství Petr Zgarba. Jedním z kroků podle něj může být i zákaz venkovního chovu drůbeže.
Podle mluvčího SVS Josefa Dubna dnes zasedá stálý výbor pro potravní řetězec a zdraví zvířat v Bruselu. Během jednání se mají všichni zástupci veterinárních autorit členských států seznámit s aktuální situací a přednést, jaké kroky jednotlivé členské země podnikají. "Z tohoto jednání by měl vzejít podklad pro další rozhodování Evropské komise," uvedl s tím, že Česko bude postupovat v souladu s doporučeními EK.
SVS podle něj počítá s různými eventualitami, i s tím, že by nařídila komerčním chovatelům uzavření drůbeže do budov. "Zatím je to v rovině doporučení, kterým se mnozí farmáři řídí," dodal.
V tuzemsku platí stejné zákazy dovozu drůbeže, ptáků a dalších rizikových komodit ze zemí s výskytem choroby, jako v ostatních členských státech EU. Veterináři dále provádějí kontroly a laboratorní vyšetření importovaných ptáků ze třetích zemí, u kterých hrozí riziko možného přenosu po kontaktu s původcem onemocnění. Rozšiřuje se monitoring drůbeže i volně žijících ptáků, a Státní veterinární správa vydala také chovatelům doporučení k ochraně chovů.
Řecko v pondělí oznámilo první případ výskytu nebezpečného viru ptačí chřipky v Evropské unii. Ministerstvo zemědělství sdělilo, že odborníci z Atén prokázali protilátky proti typu H5 v krvi jednoho uhynulého krocana. Nyní země stále čeká na výsledky testů, které mají odhalit, zda jde o nebezpečný virus H5N1.