ČEZ podepsal smlouvu s FNM o koupi podílu v Severočeských dolech

20.10.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 20. října (ČTK) - Energetická společnost ČEZ podepsala s Fondem národního majetku smlouvu o koupi téměř 56procentního akciového podílu v hnědouhelné společnosti Severočeské doly za 9,05 miliardy korun. FNM i ČEZ o tom informovaly ve společné tiskové zprávě.

Vláda prodej státního podílu v dolech firmě ČEZ schválila na konci září, prodej musí ještě posoudit český antimonopolní úřad a Evropská komise. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podle mluvčího Kristiána Chalupy však příslušné rozhodnutí ještě nevydal. Stát akcie převede a ČEZ kupní cenu zaplatí podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže až po souhlasném verdiktu úřadu.

"Prodejem Severočeských dolů byla završena privatizace hnědouhelných společností v České republice," uvedl místopředseda výkonného výboru FNM Jan Škurek.

Koupě dolů podle generálního ředitele ČEZ Martina Romana poskytuje firmě jistotu pro budoucí spolehlivý provoz nových nebo kompletně obnovovaných elektráren. "Nyní můžeme plně rozběhnout program obnovy části uhelných zdrojů, do kterého ČEZ investuje v následujících letech zhruba 100 miliard korun," řekl.

Po převodu akcií bude ČEZ v největší české hnědouhelné firmě vlastnit 93,1procentní akciový podíl. Firma podle dřívějšího vyjádření Kříže zváží, jestli nenavýší podíl na sto procent výkupem akcií od minoritních akcionářů.

Oba podniky jsou i dnes ekonomicky propojeny. ČEZ je největším odběratelem uhlí od Severočeských dolů a naopak důlní firma je největším dodavatelem uhlí pro ČEZ. Severočeské doly loni vytěžily 22 milionů tun a drží téměř poloviční podíl na trhu s hnědým uhlím. ČEZ je jednou z největších firem v České republice. V minulém roce podnik vykázal zisk 12,4 miliardy korun, polovinu letošního roku firma zakončila se ziskem 10,9 miliardy korun. V ČEZ stát drží 68procentní akciový podíl.

Smlouva mezi státem a FNM podle nedávných slov ministra průmyslu a obchodu obsahuje ustanovení, které na příštích 15 let stanoví objem těžby uhlí a například také počet zaměstnanců do roku 2015. Proti současnému stavu 4900 zaměstnanců nesmí počet pracovníků v roce 2015 klesnout pod 4385. V příštích deseti letech ČEZ dále nesmí například akcie dolů prodat nebo převést výkon akcionářských práv. Po stejnou dobu bude mít stát v dozorčí radě firmy alespoň jednoho zástupce.

Stát letos doly prodával podruhé. První privatizaci zastavil loni na jaře poté, co trojice uchazečů Penta, J&T a Appian Group nabízela za státní podíl od pěti do téměř sedmi miliard korun. Posudek, který si stát nechal vypracovat před téměř dvěma roky, však vymezil cenu státního podílu mezi 7,5 a 10,7 miliardy korun a ministři považovali nabídky uchazečů za nedostatečné. Prodej tehdy kritizovali ekonomové, Evropská komise i opozice kvůli údajné netransparentnosti. O vstup do soutěže měl zájem i ČEZ, stát jej však do soutěže tehdy nepustil.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK