Jde o firmy Teva Pharmaceuticals, Barr Pharmaceuticals, Mylan Laboratories a Ranbaxy Laboratories. Roche se zřejmě setká také se zástupci dalších firem, které mají o výrobu zájem.
"Společnost Roche dala souhlas ke schůzce s těmito podniky co možná nejdříve," řekl Schumer. Krátce předtím jednal s ředitelem severoamerické odnože firmy Roche North American Pharmaceuticals Georgem Abercrombiem. Demokratický senátor za stát New York řekl, že schůzka se bude konat začátkem příštího týdne.
Schumer řekl, že Roche je ochotna udělit sublicenci prakticky kterékoli firmě, která bude schopna lék vyrábět v dostatečných objemech.
Lék Tamiflu, jinak známý pod lékárnickým názvem osteltamivir, považuje Světová zdravotnická organizace za nejúčinnější preparát v boji proti viru H5N1. Ten způsobuje ptačí chřipku a přestože se zatím neprojevil jako vážný problém, odborníci mají obavy, že by mohl zmutovat a odstartovat pandemii chřipky.
Vlády mnoha zemí se nyní lékem Tamiflu předzásobují ve snaze připravit se na pandemii. Zakázky již do Švýcarska zaslaly vlády 40 zemí a mezinárodní komunita vyvíjí na Roche obrovský tlak, aby udělila licenci k výrobě i dalších společnostem. Roche totiž nyní nestíhá uspokojovat poptávku.
Obrovskou zakázku si zadala Brazílie, která po Roche požaduje dodat devět milionů balení Tamiflu. Firmy, s nimiž začne Roche příští týden jednat, by mohly s výrobou Tamiflu začít zhruba do měsíce. Budou k tomu ale potřebovat spolupráci Roche, uvedla dnes agentura Reuters.