OECD doporučuje ČR, aby lidi odrazovala od předčasného důchodu

23.10.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 23. října (ČTK) - Česká republika by měla v rámci reformy penzijního systému a podpory trhu práce odrazovat lidi od předčasného odchodu do důchodu. Naopak by měla finančně zvýhodnit ty, kteří v práci zůstávají, i když by už mohli do penze odejít. Toto jsou příklady doporučení, které Česku dala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Starší lidé ekonomice nabízejí velkou potenciální hodnotu, často jsou však nevyužitým zdrojem, píše se ve studii OECD Stárnutí a politiky zaměstnanosti (Česká republika). Řada opatření jim totiž omezuje možnosti pracovat.

Stárnutí populace v ČR je mnohem výraznější než ve většině dalších zemí OECD. Od začátku 90. let výrazně klesla porodnost, která se řadí k nejnižším na světě. Naopak se prodlužuje doba života. V roce 2025 bude poměr lidí nad 65 let v ČR tvořit téměř 40 procent populace staré 20 až 64 let, což je dvakrát víc než v roce 2000. V polovině 21. století to budou již dvě třetiny, což bude společně s Japonskem nejvyšší údaj mezi státy OECD.

Problém se prohlubuje tím, že se v zemi zvyšuje počet lidí, kteří pracovní trh opouštějí dříve. Jedním z klíčových aspektů ke zmírnění potíží, které z toho plynou, je zlepšení možností zaměstnávání starších lidí. K tomu by ČR republice měly pomoci reformy, které Praze OECD doporučuje.

V minulých letech už česká vláda podnikla některé pozitivní kroky týkající systému penzí a trhu práce, uvedla OECD. Například se zvýšil věk zákonného odchodu do důchodu ze současných 60 let u mužů na 62 pro rok 2006. Ženy nyní odcházejí mezi 53 až 57 rokem, příští rok by to mělo být o čtyři roky déle. V roce 2013 by se do důchodu mělo chodit společně v 63 letech.

Pokud by měly reformy pokračovat, je třeba se zaměřit na odstraňování finanční motivace pro předčasný odchod do důchodu a naopak "zatraktivňovat" lidem později odchod do penze, doporučila OECD. Změnit by se měly i systémy přidělování nemocenských dávek.

Ve studii, která vychází hlavně z údajů za rok 2003, jsou za starší označování lidé nad 50 let.

Loni bylo v průměru šest z deseti obyvatel zemí OECD ve věku od 50 do 64 let zaměstnáno. Nyní ve státech OECD na 100 pracovníků připadá 38 penzistů. Z analýzy organizace vyplývá, že beze změn politiky zaměstnanosti by se poměr mohl zhoršit na 70 penzistů ku stovce pracovníků, což by mohlo ohrozit hospodářský růst zemí OECD.

Loni nejvíce lidí nad 50 let pracovalo mezi státy OECD na Islandu (asi 80 procent), zatímco ČR se umístila na 16. příčce a pohybovala se těsně pod průměrem OECD (60 procent).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK