Upřesnil, že dovoz drůbežího masa z Chorvatska do EU bude nadále povolen, protože dosavadní případy se týkaly divokých ptáků.
EK tak reaguje na nález druhého ohniska nákazy virem ptačí chřipky H5 v Chorvatsku. Mluvčí ocenil, že Chorvati sami zakázali vývoz živých ptáků, jakýkoli pohyb drůbeže uvnitř země a že poslali vzorky z uhynulých zvířat do unijní laboratoře v britském Weybridge.
Ministři zemědělství mají dnes také posoudit, zda by EU měla zakázat plošně dovoz divokých ptáků, tedy zejména okrasných a exotických, ze třetích zemí. Mluvčí EK upřesnil, že takové rozhodnutí přísluší komisi, ta však napřed počká na stanoviska členských zemí a také stálého veterinárního výboru EU. "Formální rozhodnutí dnes nebude," uvedl.
O zákazu dovozu okrasných ptáků se začalo uvažovat poté, co v britské karanténě uhynul papoušek ze Surinamu, v jehož tkáni byl nalezen smrtící virus H5N1.
Tento virus, který způsobil smrt šesti desítek lidí v jihovýchodní Asii, byl v Evropě zatím zjištěn ještě v Rumunsku a v Turecku. Výsledky analýzy vzorků z chorvatských labutí mají být známy v nejbližších dnech.