Změna by měla podle Štěcha spočívat v jiné formulaci ustanovení o právu odborů zastavit či omezit výrobu v případě ohrožení bezpečnosti práce tak, aby legislativci neměli pochybnosti o kolizi s ústavou. Druhá případná změna se týká kontroly dodržování pracovněprávních předpisů.
Paroubek podle svých slov odboráře informoval o tom, že podle průzkumů veřejného mínění, který si nechala ČSSD udělat, má zákoník práce vysokou podporu. Premiér předpokládá, že tato podpora v dalších měsících po akcích odborářů ještě poroste. "Jde o to, aby podpora kulminovala v okamžiku třetího čtení v poslanecké sněmovně," dodal.
Odbory svolaly na 26. listopadu do Prahy demonstraci za přijetí zákoníku práce a proti omezování zaměstnaneckých práv. Část podnikatelů se naopak chystá přerušením práce protestovat proti návrhu.
Sociální demokraté a komunisté minulý týden ve sněmovně společně prosadili vládní návrh zákoníku práce v prvním kole parlamentního projednávání. Nyní ho začnou projednávat výbory a dolní komora o něm rozhodne za několik měsíců. Zákoník vyvolává spory v koalici. Lidovci, ale i další kritici vládní předlohy tvrdí, že obsahuje protiústavní pasáže.
Kritici míní, že nový zákoník dává odborům příliš velké pravomoci, není dost liberální, a ve svém důsledku tak zaměstnance a nezaměstnané poškodí. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) ale tvrdí, že návrh liberalizaci přináší, otvírá pracovní trh a rozšiřuje hranice smluvní volnosti. Pravomoci odborů podle něj norma zachovává, ale nerozšiřuje. O posilování role odborů v návrhu zákoníku minulý týden hovořil i guvernér centrální banky Zdeněk Tůma.