Nová nabídka EU bude "podstatná a věrohodná", zůstane však v rámci dohodnuté reformy Společné zemědělské politiky z roku 2003, sdělil Peter Power, mluvčí obchodního komisaře Petera Mandelsona, po dnešním setkání celé Evropské komise ve Štrasburku. Diplomaté očekávají, že EU nabídku předloží ve čtvrtek.
EU zatím podle klíčových obchodních partnerů ve WTO nepřišla s nabídkou dostatečného otevření trhů a snížení cel na zemědělské produkty. Hlavní brzdou je Francie; ta Evropskou komisi otevřeně varuje před podstatnějšími liberalizačními návrhy, které by byly nevýhodné pro francouzské farmáře. Ti v EU nejvíce těží ze štědrých subvencí, které chce nynější kolo světových jednání postupně eliminovat.
Otázka zemědělského obchodu je zcela zásadní pro rozvojové země, jimž je celé katarské kolo určeno. Mezinárodní instituce jako Světová banka odhadují, že díky připravované liberalizaci obchodu se vymaní z chudoby desítky milionů lidí a světová ekonomika získá stovky miliard dolarů ročně navíc.
Podle obchodních diplomatů má nyní EU na předložení lepší nabídky necelé dva týdny. Zásadní dohoda v zemědělství by měla být na stole do prosincového ministerského zasedání WTO v Hongkongu. Pokud zde 148 zemí WTO neschválí hlavní body nové světové dohody, bude to zřejmě znamenat konec pro celé katarské kolo, které trvá od roku 2001.
Nyní jde v zemědělských jednáních o otázku cel. EU původně nabídla jejich snížení v průměru o 24,5 procenta a nyní pracuje na druhé nabídce v pravděpodobném rozsahu 40 procent. Mandelson chce, aby nabídka byla minimálně 36 procent dohodnutých v minulém uruguayském kole světových jednání.
USA však za minimální možnou nabídku označují 54 procent, jak to požaduje skupina rozvinutých a rozvojových zemí G20. Obchodní zmocněnec USA Rob Portman dnes vyjádřil obavy, že nová evropská nabídka bude opět nedostatečná. "Spojené státy se připojují ke světu s čekáním na adekvátní odpověď EU," řekl Portman.
Francie mezitím dále vede kampaň proti dalším ústupkům EU v zemědělství. Dnes její vláda oběžníkem přesvědčovala ministry zemědělství zemí EU na schůzce v Lucemburku, že Evropská komise nesmí jít v otázce zemědělských cel dále "ani o krok", řekl agentuře Reuters nejmenovaný činitel EU.