"Dnes v EU existuje 25 různých systémů zdaňování firem," varoval unijní komisař pro daně a cla László Kovács. Jednotný systém by podle něj usnadnil život firem, které působí ve více zemích EU, a podpořil tak unijní ekonomiku. Protože rozhodování o daních přísluší v unii členským státům, je k prosazení společného základu nutná jednomyslná shoda. S jeho vytvořením již podle Kovácse souhlasí 20 z celkových 25 členských států.
Proti návrhu zatím vystupují Velká Británie, Irsko či Estonsko. Nadšení nevzbuzoval nápad EK dosud ani mezi českými politiky a donedávna bylo proti i Slovensko. Kovács však uvedl, že po posledním jednání se slovenským ministrem financí Ivanem Miklošem zaznamenal posun v názoru. Právě Slovensko navíc označil za zemi, kde by se EK mohly při vytváření konkrétního návrhu inspirovat. "Jejich základ je jednoduchý, nemají různé výjimky či speciální režimy. A to je velmi dobře," řekl komisař.
Zatímco Slovensko má nyní sazbu firemních daní 19 procent a široký daňový základ, v ČR je sazba daně 26 procent, ale podniky si mohou odečítat různé položky, takže skutečná daňová zátěž je o něco menší. Proti sjednocení daňového základu dosud vystupoval ministr financí Bohuslav Sobotka či ministr průmyslu Milan Urban. Naopak proti diskusi nebyl například vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn.