EP sází na informovanost a koordinaci
Raději lépe plánovat než propadat panice - k tomuto závěru dospěl Evropský parlament v rozpravě a usnesení o chřipkové pandemii. Hrozba propuknutí pandemie roste, možnosti vývoje a výroby očkovacích látek a antivirotik jsou omezené a některé členské státy dosud neschválily nutné pohotovostní plány. Parlament žádá lepší mezinárodní informovanost a koordinaci.
Parlament považuje varování Světové zdravotnické organizace a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) o potenciálním nebezpečí propuknutí pandemie chřipky za mimořádně vážné. EP rovněž upozorňuje, že její výskyt v jednom členském státě či v sousedství EU by znamenal okamžitou zdravotní hrozbu pro celou Evropskou unii.
Europoslanci v této souvislosti upozorňují i na to, že je třeba předem zajistit, aby byly pro případ nákazy lidí připraveny pohotovostní plány, které se musejí zaměřit na:
-
koordinaci mezi státy EU
-
konzultace a výměnu informací s nečlenskými státy
-
zabránění panice
-
boj proti nelegálnímu obchodu
-
určení oblastí, které budou přednostně izolovány
-
určení skupin obyvatelstva, které budou přednostně očkovány
-
zabezpečení spravedlivého a všeobecného rozdělování protiepidemických výrobků
-
účinnou informační a komunikační strategii vůči veřejnosti
Parlament rovněž naléhá na členské státy EU, které dosud neschválily své plány připravenosti na chřipku (předběžné kupní smlouvy na zabezpečení dostatečných zásob očkovacích látek a antivirotik proti pandemii i antibiotik k léčbě sekundárních infekcí), aby tak neprodleně učinily a předaly je Komisi. Na všechny členské státy EP naléhá, aby plány aktualizovaly podle nových doporučení WHO a ECDC.
Radu Evropské unie vyzývá Parlament k zamezení šíření chřipky z jednoho státu EU do druhého, zejména omezení cestování a zdravotními prohlídkami v přístavech a na letištích.
Za stěžejní prvek účinné prevence Parlament označuje včasný vývoj a výrobu dostatečného množství očkovacích látek a antivirotik. Komisi vyzývá ke spolupráci s průmyslem s cílem výroby nových vakcín v co nejkratší době, která podle názoru odborníků může trvat 3 až 8 měsíců.
Na členské státy EU dále Parlament naléhá, aby před vypuknutím pandemie zvýšily očkování obyvatelstva proti chřipce v souladu s doporučeními WHO. Při očkování by podle poslanců měli být upřednostněni lidé, kteří přicházejí do styku s ptactvem a drůbeží.
Jelikož mezi státy EU jsou velké rozdíly ve výši finančních prostředků na vytváření zásob očkovacích látek a antivirotik, má Komise zvážit použití Fondu solidarity EU.
Evropská unie by podle EP měla rovněž poskytnout pomoc sousedním zemím, aby pomohla zvýšit jejich kapacity na posouzení a omezení rizika. Jelikož se infekce nadále nejvíc šíří v jihovýchodní Asii, vyzývá Parlament k technické I finanční pomoci tamním úřadům.