Země jako Senegal, Argentina či Súdán již zastavily veškerý import drůbeže bez ohledu na to, ze kterého státu světa zboží pochází. FAO zdůraznila, že tímto krokem porušují ducha globálních obchodních dohod.
"Svévolnými zákazy dovozu drůbežích výrobků ze států nezasažených (nákazou ptačí chřipky) se zvyšuje citlivost mezinárodních trhů na cenové šoky," podotkla FAO. "Obchodní omezení s cílem chránit zdraví lidí a zvířat by měla být zaváděna pouze v souladu s daným rizikem a měla by být okamžitě zrušena, jakmile nejsou dále potřeba," doplnila FAO. Odmítla však konkretizovat, které země podle ní jednají nezodpovědně.
Obavy z propuknutí epidemie ptačí chřipky již začínají mít dopad na obchod s drůbeží i Evropě. Podle FAO například v Itálii klesla spotřeba drůbežích produktů o 40 procent.
Organizace připomněla, že ptačí chřipka není choroba, která by se přenášela konzumací potravin, a že při běžném vaření se virus ptačí chřipky zničí. Proto nehrozí žádné nebezpečí při pojídání řádně vařené drůbeže a vajec, dodala.
FAO rovněž uvedla, že vývozní omezení přijatá kvůli lidským a zvířecím nemocem již zasáhla světový obchod v období 2004-2005, kdy mezinárodní ceny masa dosáhly desetiletého maxima.