Letošní zpomalení expanze je zčásti způsobeno oslabením spotřebitelské a podnikatelské důvěry v bohatších ekonomikách, uvedli ekonomové. Mírné zrychlení růstu lze příští rok čekat v případě, že světová ekonomika ke konci roku oživí z určitého útlumu, způsobeného prudkým růstem cen ropy, uvádí zpráva WTO.
Šéf WTO Lamy však považuje převládající trend vývoje za znepokojivý. Podle něho světový obchod potřebuje vzpruhu v podobě zdárného dokončení nynějšího katarského kola jednání. To by mělo být završeno dohodou na prosincové ministerské konferenci 148 zemí WTO v Hongkongu, rozhovory však nyní uvázly na neshodách o zemědělském obchodu.
Letošní zpomalení navazuje na prudké kolísání tempa obchodu od počátku tisíciletí. V 90. letech světový obchod rostl stabilně zhruba kolem šesti procent ročně a růst vyvrcholil v roce 2000 tempem 12 procent. V roce 2001 však obchod utrpěl jednoprocentní pokles a v dalších dvou letech pak rostl mírným tempem tří až čtyř procent.
Podle zprávy obchod ve druhém letošním čtvrtletí v bohatých ekonomikách oživil. Dostupné informace za první pololetí však podle WTO ukazují na výrazné zpomalení v Asii a oslabení amerických dovozů pod tlakem cen ropy.
"Abychom se dostali na náležitý kurz, musíme vytvořit obchodu více příležitostí, zvláště v rozvojových zemích. Musíme upravit globální obchodní pravidla tak, aby lépe vyhovovala potřebám podnikatelů 21. století," uvedl Lamy. Podle něho toho lze dosáhnout úspěšným završením nynějšího katarského kola, které trvá od roku 2001 a jehož cílem je prospět hlavně rozvojovým zemím.
V posledních týdnech se vedou klíčová jednání, která rozhodnou o úspěchu či fiasku hongkongské konference a tím i celého kola. Klíčem je otázka zemědělského obchodu, bez jejíhož vyřešení rozvojové země nehodlají jednat o obchodě s průmyslovým zbožím a službami. Všichni nyní čekají na to, s jakou novou nabídkou na snížení cel na zemědělské produkty přijde Evropská unie.
Evropská komise dnes uvedla, že nabídku, která má jednání vytáhnout ze slepé uličky, stále ještě zvažuje. Původně měla být předložena dnes, k tomu však již nedojde, řekl mluvčí obchodního komisaře EU Peter Power. Proti novým ústupkům EU je Francie a další země, hájící zájmy zemědělců, tvořících malý zlomek obyvatelstva vyspělých zemí.