"Odborníci se v názorech různí, ale spíše se kloní k tomu, že je tento vliv nepatrný, zanedbatelný," uvedl Kříž. Rozdíl lze podle něj zaznamenat při jarním přechodu na letní čas, kdy klesá spotřeba strměji, než o kolik roste teplota. Pokles ale podle Kříže netrvá dlouho a po třech týdnech je eliminován. Naopak při podzimním přechodu je vliv téměř neznatelný. "Při podzimním přechodu zpět na zimní čas pak nelze seriózně vypozorovat žádný vliv změny času," doplnil.
V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé v letech 1915 a 1916. Vrátil se v roce 1940 a trval až do roku 1949. Potřetí si lidé začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979. Až do roku 1995 trval letní čas šest měsíců, od roku 1996 Češi srovnali svůj čas se zvyklostmi Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců, tedy do konce října. Kromě států Evropské unie se letní čas zavádí například i ve Spojených státech, Mexiku a na Kypru.
Letní čas přestane platit v noci na neděli. Ve tři hodiny ráno se čas posune o hodinu zpět. Příští změna času bude 26. března 2006.