Opatření, které platí do odvolání, zdůvodnil hlavní veterinární lékař rozšířením chřipky mezi ptáky v některých evropských zemích a rizikem, že se ptačí chřipkou nakazí lidé.
Zaměstnanci registrovaných farem nesmějí podle nařízení veterinářů chovat ptactvo doma. Chovatelé by měli kupovat drůbež pouze z kontrolovaných chovů, nově nakoupené ptactvo dávat do dezinfikovaných prostor a v každé hale používat vlastní pracovní nástroje.
Drůbežáři také musejí pečlivě chránit potravu a vodu od kontaktu s volným ptactvem. Veterinářům musejí okamžitě nahlásit, pokud příjem potravy a vody u ptáků klesne více než o pětinu, sníží-li se produkce vajec během více než dvou dnů přes pět procent, nebo se týdenní míra úmrtnosti zvýší více než o tři procenta. Kromě toho musejí chovatelé oznámit jakékoli příznaky ptačí chřipky.
Nové výskyty ptačí chřipky typu H5N1, který je nebezpečný i pro člověka, ohlásily v posledních dnech Rumunsko a Rusko. Slovenské úřady už před týdnem zakázaly konání trhů, výstav a přehlídek drůbeže a ostatních ptáků.
Česko rovněž zakázalo trhy s drůbeží a ostatními ptáky, jejich výstavy nebo přehlídky a pořádání soutěží poštovních holubů s mezinárodní účastní. Česká Státní veterinární správa také farmářům radí krmit a napájet ptáky pokud možno v uzavřených místech nebo pod střechou. Podle ní ale zatím není důvod k nestandardním opatřením.