Pracovníci si mohou stále více vybírat mezi firemními výhodami

30.10.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 30. října (ČTK) - Čeští zaměstnanci si mohou stále více vybírat mezi výhodami, jež jim poskytují firmy. Mezi nejčastější přilepšení k platu patří možnost využít podnikové automobily nebo mobilní telefony pro soukromé účely, občerstvení zdarma na pracovišti, stravenky a příspěvky na penzijní připojištění či na sportovní aktivity. Z ankety ČTK mezi podniky vyplývá, že firmy poskytují často také výhody ze svého oboru, takže třeba Česká pojišťovna platí zaměstnancům pojistku a ČEZ část odběru elektřiny.

Společnosti se častěji snaží nabídnout určitou flexibilitu výběru mezi jednotlivými výhodami a benefity a zároveň o těchto položkách mnohem intenzivněji komunikují jako o součásti celého balíčku odměňování, který zaměstnanec za svou práci dostává, řekl Kamil Švec z poradenské firmy Hewitt Associates. "Struktura benefitů se mění," doplnil mluvčí elektrárenské společnost ČEZ Ladislav Kříž.

V posledních letech podle Švece více firem poskytuje příspěvky na penzijní připojištění zaměstnanců, nárůst je možné pozorovat i u příspěvků na životní pojištění a poskytování dnu volna při krátkodobé nemoci. Naopak lehký pokles je u úrazového pojištění a pobírání procenta mzdy v případě nemoci. "Mírný nárůst popularity zaznamenaly i stravenky a příspěvky na kulturní aktivity. Naopak lehký pokles je u příspěvků na dopravu či podnikových půjček," podotkl Švec.

Podniky se snaží poskytovat výhody ze svého oboru. Například ČEZ poskytuje vedle týdne dovolené navíc, bezúročných půjček a příspěvků na rekreační či ozdravné pobyty a dětské rekreace, stravování, penzijní připojištění, tělovýchovné a kulturní akce, programy zdravotní péče také příspěvek na odběr elektrické energie. Jde o finanční ekvivalent měsíční spotřeby 175 kWh, tedy přes 600 korun, který si ale zaměstnanci mohou převést na vyšší příspěvek k důchodovému připojištění.

Česká pojišťovna nabízí zaměstnancům vedle obvyklých výhod rovněž příspěvek na životní pojištění. "Benefity se soustřeďují především do pojištění a připojištění," uvedl mluvčí ČP Václav Bálek. Také Česká spořitelna poskytuje výhodné podmínky u produktů své finanční skupiny. Pracovníci ČS mohou každoročně čerpat benefit až 30 procent roční mzdy, který závisí na výkonech banky a jednotlivce. Všichni zaměstnanci mají podíly ze zisku mateřské skupiny Erste, podotkla mluvčí ČS Klára Gajdušková.

Řadu výhod poskytuje zaměstnancům i pražský magistrát. Jde o týden dovolené navíc, příspěvek na obědy a příspěvek na důchodové připojištění. Magistrát dává úředníkům mj. také dotaci na očkování, případně vitamínové balíčky. Dále jeho zaměstnanci čerpají 4000 Kč z tzv. osobního konta, které mohou využít na sportovní a kulturní akce nebo na dovolenou, řekla Šárka Snížková z úřadu.

K nejstarším a nejvyužívanějším zaměstnaneckým výhodám patří klasické stravenky. "Asi milion lidí, kteří je dostávají od svých zaměstnavatelů, v nich utratí zhruba miliardu korun měsíčně. Počet uživatelů stravenek přitom každoročně roste," uvedl marketingový ředitel společnosti Sodexho Pass ČR Daniel Čapek.

Stravenky jsou podle průzkumu mezi 7000 společnostmi a rozpočtovými a příspěvkovými organizacemi ze zaměstnaneckých výhod poskytovány nejčastěji. V ČR je zaměstnancům dává 70 procent soukromých firem a 94 procent rozpočtových a příspěvkových organizací. Stravenky jsou nenáročné na administrativu, nepřinášejí zaměstnavatelům další náklady a jejich daňový režim umožňuje až 55 procent nominální hodnoty stravenky uplatnit jako náklad. I pro zaměstnance jsou z daňových důvodů výhodnějším řešením než zvýšení mzdy, dodal Čapek.

Méně obvyklými výhodami jsou například letenky první třídy pro vrcholový management, individuální či týmové zahraniční zájezdy po splnění určitých cílů, příspěvky při odchodu na mateřskou dovolenou, šeky na konzumaci ve vybraných restauracích, úhrada části nákladů souvisejících se školní docházkou dětí zaměstnanců, bezplatná právní poradna, příspěvky na stavební spoření, slevy u smluvních partnerů nebo příspěvek na kadeřnické či kosmetické služby.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK