Města v Belgii vzala opatření vážně a město Bruggy začalo již dnes stahovat své slavné labutě z malebných kanálů, které křižují slavné gotické centrum. Rozhodnutí má za cíl co nejvíce omezit kontakt mezi drůbeží a divokými ptáky, kteří mohou být chorobou nakaženi.
Podle rozhodnutí Belgie musí být od pondělí chována v uzavřeném prostoru veškerá drůbež, která žije v dosahu jednoho kilometru od rizikových zón. Za ty jsou považovány oblasti, kde se soustředí stěhovaví ptáci.
Německo dnes navíc rozhodlo, že drůbež, která smí být venku, musí pít pouze vodu z vodovodu nebo dešťovou vodu, a ne vodu z jezer nebo řek, kterou by mohli nakazit stěhovaví ptáci. Německo minulý týden nařídilo, že drůbež musí být v uzavřených prostorách, avšak udělilo výjimky.
Je to třeba u hus, které je obtížnější chovat v uzavřeném prostoru než kuřata a kachny. Zemědělci také musejí zajistit, aby se ke krmení či stelivu, které jsou určeny pro drůbež chovanou venku, nedostali divocí ptáci. Trhy a výstavby se smí v Německu uskutečnit pouze s povolením.
Vědci se obávají, že smrtící virus ptačí chřipky H5N1, který byl nedávno objeven v Rumunsku, Turecku, Rusku a Chorvatsku, by mohl zmutovat do lidské formy a způsobit chřipkovou pandemii. Nebezpečný virus zatím nebyl diagnostikován v žádné z 25 zemí EU. V Asii již zabil nejméně 62 lidí, napsala agentura AP.