Ministr financí John Snow změny označil za odvážná doporučení a řekl, že návrhy začne hned studovat. "Jejich doporučení je jen začátek," řekl Snow. Návrh prezidentova poradního výboru ministr nejprve prostuduje a vybere z něj to, co jeho resort bude chtít i zavést do praxe. Prezidentovi předloží až konečný návrh.
Plán poradců počítá se zrušením většiny daňových odpočtů, zápočtů a dalších daňových úlev, stejně jako se zjednodušením daňových formulářů. Zmizí také řada výpočtů, které jsou pro mnoho lidí příliš komplikované. Místo toho by měl nastoupit jednodušší postup pro výpočet daně z příjmu.
Mnoho expertů ale upozorňuje, že klíčová opatření nebudou populární. S tím se dokonce netají ani devítičlenný poradní výbor prezidenta Bushe, který soubor návrhů předložil.
"Úsilí reformovat daňový zákon je ušlechtilé, ale bude vyžadovat politickou vůli," píše se v dopise určeném ministrovi financí. Poradci upozorňují, že se některé zájmové skupiny budou reformě bránit a budou zřejmě trvat na tom, aby jim zůstaly právě ty daňové výhody, kterých nyní využívají.
Snow už v pondělí řekl před členy Detroitského ekonomického klubu, že americký daňový systém nepotřebuje teoretickou reformu, či jen akademické úpravy, ale skutečné a praktické změny. Poradci se návrhem změn zabývali prakticky celý rok a posuzovali přitom i spotřební daně a daň z obratu.
Prezident svým poradcům uložil, aby navrhli takové změny, které celý systém zjednoduší. Tým práci ukončil už před měsícem a hned si za některé pasáže vysloužil kritiku. Část oponentů tvrdí, že změny nejsou dostatečné, ostatní zase naříkali, že změny zašly až příliš daleko, připomíná agentura Reuters.