Výměnu národní měny za euro nyní podporuje jen 37 procent dotázaných, o šest procent méně než loni v září. Stejnou měrou vzrostl počet odpůrců, z 47 na 53 procent.
Nejvíce se na společnou měnu těší Slovinci (58) a Maďaři (49), ale všude jinde počet odpůrců eura převýšil jeho stoupence. Nejvíce nespokojenosti panuje v Pobaltí (dvě třetiny dotázaných), ale nespokojenost vzrostla i na Slovensku o osm bodů na polovičku populace a v Česku o tři body na 58 procent.
Výhody od přijetí eura pro svou zemi si nyní slibují necelé dvě pětiny dotázaných (38), o šest procent méně než loni. Podíl skeptiků, obávajících se nepříznivých dopadů, vzrostl z 41 na 46 procent. Největší pokles zaznamenal Kypr a Litva, ale optimistů ubylo o deset procent i na Slovensku a v Česku. Největšími skeptiky jsou Litevci (59), následovaní Kypřany, Lotyši, Slováky (48) a Čechy (47).
Z dvou pětin dotázaných, kteří si loni slibovali od eura osobní profit, zbylo 36 procent. Řady těch, kteří se obávají pohoršení si, se rozšířily o čtyři body na 49 procent.
Nejvíce dotázaných (46 procent) si přeje zavedení eura "co možná nejpozději", zatímco na nejvyšší rychlost naléhá jen 17 procent; zbývající třetina dává přednost variantě "po jisté době". V Česku tento poměr činí 49:14:31 a myšlenka co nejdelšího odkladu během roku získala sedm procent přívrženců.
Většina "nováčků" si podle sondáže uvědomuje výhody eura při cestování, nakupování v zahraničí, směně peněz či porovnávání cen. Ale plné tři čtvrtiny se obávají, že přechodu na euro zneužijí obchodníci k zaokrouhlení cen směrem vzhůru. Nejvíc se strachují Poláci (85), následovaní Malťany a Kypřany. Jedině Slovinci ve své většině tyto obavy "desítky" nesdílejí. Slováci se trefili přesně do průměru, obavy ze zdražování vyjádřily dvě třetiny Čechů.
Přijmout euro se zavázaly všechny členské státy EU, s výjimkou Británie a Dánska; Švédové odmítli společnou měnu předloni v referendu. Rozšíření tzv. eurozóny ze stávajícího tuctu zemí nepřipadá v úvahu dříve než počátkem roku 2007. Přijetí do klubu totiž závisí plnění kritérií jako stabilita cen a kurzů, jakož i na ozdravení veřejných financí. Česko si vytýčilo pro přijetí eura rok 2010.