Nárůst ceny elektrické energie pro domácnosti by se měl lišit podle současného odhadu ERÚ v jednotlivých regionech od 4,1 po 13,3 procenta. Na letošní rok cena elektřiny domácnostem stoupla průměrně o 4,3 procenta. Podnikatelům a menším podnikům by podle odhadu měla elektřina od ledna zdražit o 4,8 až 10,2 procenta.
Odhadované zdražení podle Němečka vychází z očekávaného zhruba 15procentního růstu ceny silové elektřiny na příští rok, kterou určila především srpnová aukce energetické společnosti ČEZ. Na konečné ceny mají vliv také poplatky za přenos a distribuci elektrické energie, které reguluje právě ERÚ a měl by je zhruba do měsíce vyhlásit.
Úřad dnes podle Němečka odhaduje, že Pražská energetika by od ledna domácnostem mohla zdražit cenu elektřiny v průměru o 9,9 procenta. Skupina E.ON, od které odebírají elektřinu zákazníci na jižní Moravě a v jižních Čechách, by měla od ledna zdražit zhruba o 9,5 procenta a skupina ČEZ v pěti regionech o 8,4 procenta. O čtyři procenta mají stoupnout ceny například ve středních Čechách, o více než 13 procent na severní Moravě. Zhruba obdobnými tempy mají stoupnout ceny elektřiny i pro menší podnikatele. Podle Němečka však není možné odhad růstu cen považovat za definitivní a jistě dozná změn.
Němeček také řekl, že úřad v současné době nadále jedná o cenách plynu na příští rok. Vzhledem k tomu, že ceny topných olejů na světových trzích nerostou jako dříve a naopak v poslední době poklesly, tuzemské ceny plynu tak zřejmě od ledna vrostou méně, než úřad očekával. Žádné konkrétní číslo však místopředseda ERÚ neuvedl. V říjnu ERÚ ceny kvůli cenám olejů zvýšil pro menší podniky a domácnosti o zhruba pětinu.