V tempu růstu bohatství však ČR zaostává například za Poláky, kteří bohatnou tempem 13,6 procenta, nebo za Slováky. Jejich bohatství se zvýšilo o 11,6 procenta.
Do finančního bohatství zahrnuje studie úspory v bance, investice do akcií, dluhopisů, ale také například životní pojištění. Nezapočítává se v ní hodnota reálného majetku, tedy například domů, aut a pozemků.
Na jednoho Čecha připadá finanční jmění v hodnotě 5746 eur (necelých 170.000 korun). Ve srovnání s Maďarskem je to o 29 procent více.
V letošním roce finanční jmění českých rodin překročí 67 procent hrubého domácího produktu a na této úrovni by se bohatství Čechů mělo udržet až do roku 2008, uvádí výzkum.
Podle ekonoma společnosti Volksbank Vladimíra Pikory je bohatnutí rodin zcela evidentním a zároveň logickým jevem. Česká ekonomika roste nejrychleji od poloviny 90. let, což se odráží i na životní úrovni domácností.
I přes rychlý ekonomický růst budou Češi zaostávat za západní Evropou ještě velmi dlouho. "Chudými příbuznými budeme v Evropě ještě minimálně dvacet let, ale rozdíly se budou postupně - i když velmi pomalu - smazávat," řekl Pikora Lidovým novinám.
Češi jsou podle něj také velmi konzervativní. Více než polovinu svého majetku (55,9 procenta) mají uloženu v bance ve formě stavebního spoření nebo například na běžném účtu.
Studie zkoumala finanční bohatství Slovenska, Polska, Maďarska, Bulharska, Chorvatska, Rumunska a Turecka.