K významným faktorům vedoucím k výrazným pohybům cen akcií patří dle komise obchodování na úvěr, které není v tuzemsku na rozdíl od některých zahraničních zemí regulované ze strany státu ani organizátorů trhů.
Šíření dezinformací a nepravdivých zpráv s možným dopadem na akcie prostřednictvích internetu je podle komise jedním z typických případů jednání, jehož cílem je vmanipulovat investory do určité situace. Komise již při šetření ve spolupráci s telekomunikačním operátorem identifikovala stanici, ze které byl vložen účelový příspěvek; právní rozbor ale prokázal, že k tomu komise nemá oprávnění. Komise proto iniciovala příslušnou změnu v zákoně.
K informaci o ukončení činnosti tvůrce trhu kótujícího ceny akcií se běžný investor dosud mohl dostat oproti členům burzy až se značným zpožděním. Komise považuje informace o tvůrcích za cenově citlivé. Nově budou tedy zveřejňovány i na internetových stránkách burzy.
Návrh změn připravila komise spolu s burzou. "Komise očekává, že nová pravidla by mohla vstoupit v účinnost počátkem roku 2006," uvedla mluvčí.
Ke značným výkyvům docházelo letos především u akcií petrochemického holdingu Unipetrol. Pražská burza v srpnu zahájila šetření, zda někdo nemanipuluje s trhem.