Na aktuální ceny elektřiny mají podle Romana významný vliv také ceny povolenek na emise oxidu uhličitého. Velkoobchodní ceny elektřiny podle něj nemohou klesnout pod cenu danou náklady na její výrobu zvýšenou o cenu povolenky. Pod takovouto cenou, dnes zhruba 35 euro za megawatthodinu, není ekonomicky výhodné elektřinu vyrábět. Právě zhruba taková je dnes cena v České republice, zhruba o deset eur je vyšší v Německu.
Na ceny elektřiny má podle Romana vliv také rostoucí spotřeba a zastarávající elektrárny.
Ceny porostou v budoucnosti i podle předsedy Strany Zelených a poradce ministra životního prostředí Martina Bursíka. Za důvody však považuje stále větší vzácnost neobnovitelných zdrojů a důraz na ochranu klimatu. K růstu cen elektřiny z neobnovitelných zdrojů má také přispět ekologická reforma, která zavede spotřební daně na elektřinu či uhlí. Naopak kvůli modernějším technologiím očekává pokles cen elektřiny z obnovitelných zdrojů.
V příštím roce by měla podle odhadů Energetického regulačního úřadu stoupnou cena elektřiny domácnostem zhruba o desetinu. Vyšší ceny budou platit i podniky. Ceny odběratelům stouply i letos.