Tato strategie vychází ze tří zásad: dostát závazkům EU, pokud jde o rozšíření, uplatňovat spravedlivě a přísně příslušná kritéria a o rozšíření lépe informovat.
Chorvatsko a Turecko již patří mezi kandidátské země a jasné evropské směřování mají i země západního Balkánu. Unie dostojí svým závazkům, jakmile tyto země splní přísná kritéria pro přistoupení. Zároveň musí EU o cílech a náročných úkolech spojených s procesem přistoupení lépe informovat.
Komisař Olli Rehn při představení strategie rozšiřování řekl: „Mezi nejúčinnější a nejúspěšnější politické nástroje EU patří pečlivě řízený proces rozšiřování. Přitažlivost EU pomáhá zemím provádět demokratické a hospodářské reformy. Budeme-li mít za sousedy stabilní demokratické státy s fungujícím tržním hospodářstvím, bude to přínosem pro všechny evropské občany. EU se nesmí zříci své odpovědnosti. Avšak rychlost rozšiřování se musí řídit i její absorpční kapacitou.“
EU musí nadále přísně vyžadovat plnění platných kritérií a zároveň spravedlivě odměňovat jednotlivé země za dosažený pokrok. Země, které mají o přistoupení zájem, mohou postoupit do další fáze jen tehdy, když splní všechny její podmínky. Komise bude těmto zemím pomáhat a bude sledovat, jakého pokroku dosahují.
Vztahy EU s Chorvatskem a Tureckem postoupily do nové fáze dne 3. října, kdy byla zahájena jednání o přistoupení. Jednání se budou opírat o výsledky každé země a jejich tempo bude záviset na pokroku při plnění podmínek členství.
Ostatním zemím západního Balkánu navrhuje Komise plán směřování k EU, který by stanovil jednotlivé fáze a související podmínky. Zásadním krokem na této cestě je uzavření dohody o stabilizaci a přidružení (DSP) s EU. Albánii se již otevírá možnost uzavřít vyjednávání o této dohodě, neboť již dostatečně pokročila v budování kapacity pro její provádění. Srbsko a Černá hora jednání o DSP právě zahájily a Bosna a Hercegovina začnou vyjednávat v blízké budoucnosti.
Při zvažování žádostí o členství v EU bude důležitým prvkem i uspokojivé plnění závazků plynoucích z DSP, včetně uplatňování obchodních ustanovení v podobě prozatímní dohody. Na základě stanoviska Komise pak může EU udělit zemi status kandidáta. Komise doporučuje, aby Rada udělila status kandidátské země Bývalé jugoslávské republice Makedonie.
Status kandidátské země je politickým uznáním užšího vztahu s EU, ale neznamená, že země může automaticky zahájit jednání o členství v EU. K tomu musí daná země příslušnou měrou plnit obecná kritéria členství. Zejména musí splňovat politická kritéria, včetně případné plné spolupráce s mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii.
Součástí strategie rozšiřování je i další pokrok Kosova na cestě k EU. Evropská integrace je pro úspěšné vyřešení statusu Kosova, který by posílil bezpečnost a stabilitu v regionu, nezbytná.