"Ať nikdo nechodí s argumenty, že pohyb osob z ČR někoho ohrozí. Nebo si snad někdo myslí, že čeští pošťáci ohrozí trh pošty ve Švédsku? Myslí snad někdo toto vážně?" řekl Svoboda. Správné řešení je proto podle něj zrušit omezení. Všechny racionální argumenty říkají, že nemá smysl.
"Proto apeluji na to, abyste sebrali všichni jenom kus odvahy, nic jiného. Kus odvahy říci, že to všechno odblokujeme. Protože se nic nestane," prohlásil ministr. Dodal, že Velká Británie stejně jako Irsko a Švédsko již pracovní trhy otevřela, a z Čech skoro nikdo nepřišel. "Jenom několik stovek lidí se rozhodlo usadit se ve Velké Británii a Irsku. Zbývající země trh neotevřely," uvedl Svoboda.
Kvóty, které má ČR s dalšími členskými zeměmi EU vyjednány, podle něho pokryjí potřebu českých občanů, kteří chtějí na území Evropy pracovat a žít. "A kdyby náhodou některá z těchto kvót nebyla dostatečně vysoká, tak vyjednáme kvótu vyšší," řekl.
Omezení pracovního trhu pro obyvatele z nových zemí EU prosazovaly zejména Německo a Rakousko. Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel v červenci po schůzce s českým premiérem Jiřím Paroubkem uvedl, že k dalšímu uplatňování přechodného období jeho zemi nutí větší tlak a konkurence po rozšíření unie. Paroubek jednal o stejném problému v polovině října také s francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem. Prohlásil, že si umí představit liberalizaci zaměstnávání určitých skupin osob, například vysokoškoláků.
Předseda horní parlamentní komory Přemysl Sobotka (ODS) zase chce, aby další potřebu přechodných omezení pro volný pohyb pracovních sil v EU mohly hodnotit společné senátorské komise. Sobotka její ustavení nabídl předsedkyni belgického senátu Anne-Marii Lizinové a představitelům horních komor Francie a Rakouska. Omezení přístupu na pracovní trh má podle něj pro většinu Evropy spíše symbolický význam, pro Česko má ale význam obrovský. "Už jsme si všichni rovni, a my jsme nikam neudělali žádnou invazi z hlediska pracovních sil," poznamenal.
Také předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) při nedávné návštěvě Francie uvedl, že je nutné prezentovat partnerům v EU fakta a čísla dokládající, že je zbytečné obávat se přílivu pracovních sil, a na základě toho je vést ke změně postoje.