Počet zahájených i dokončených bytů byl vyšší i ve srovnání s letošním druhým čtvrtletím, uvedl ČSÚ.
Růst podle úřadu ovlivnily přístupné hypotéky, podpora mladým manželům při získání prvního bytu a očekávané zvýšení DPH na bytovou výstavbu od 1. ledna 2008. Vzrostl rovněž počet úvěrů ze stavebního spoření.
Nejvíce, o 34,5 procenta, vzrostla výstavba bytů v nástavbách, přístavbách a vestavbách k bytovým domům. Více bytů se začalo stavět i samotných v bytových domech, a to o 12,7 procenta.
Naproti tomu o 13,8 procenta klesla výstavba nejrůznějších nástaveb, přístaveb a vestaveb k rodinným domům a o 27,2 procenta pak ve stavebně upravených nebytových prostorách.
Nejvíce bytů se nadále staví v okolí velkých měst, zejména v okolí Prahy a ve Středočeském kraji. Za tři čtvrtletí zde začala výstavba 12.864 bytů. Nejméně bytů se začalo stavět v Karlovarském a Libereckém kraji.
V poměru k počtu obyvatel se začalo nejvíce bytů stavět ve Středočeském kraji a hlavním městě, nejméně v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.
Meziročně se za tři čtvrtletí zvýšil počet dokončených i rozestavěných bytů. Počet rozestavených bytů vzrostl o pět procent. Rozestavěnost se dlouhodobě zvyšuje vlivem předstihu počtu zahájených bytů před počtem dokončených bytů a zahrnuje i byty, jejichž výstavba byla dočasně zastavena, vysvětlil ČSÚ.
Z územního hlediska stavebníci nejvíce bytů dokončili v Praze a ve Středočeském kraji, nejméně v Libereckém, Ústeckém a Olomouckém kraji. Rozestavěnost byla nejvyšší ve Středočeském kraji a nejnižší v Libereckém a Karlovarském kraji.
V 1. až 3. čtvrtletí také skončila modernizace 14.691 bytů, což je o 33 procent více než před rokem. Nejvíce bytů si lidé zmodernizovali v Praze a Jihomoravském kraji.