ČR má vstoupit do kurzového režimu eura v roce 2007

28.11.2005 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA 28. listopadu (ČTK) - Česká republika by měla do režimu omezeného kolísání směnného kurzu ERM-2, který je přípravou na přijetí eura, vstoupit ve druhé polovině roku 2007 a měla by tam setrvat pouze nezbytně nutnou dobu. To znamená, že Česko by v systému mělo být jen zhruba dva roky před předpokládaným termínem přijetí jednotné evropské měny, uvedlo v dnešním prohlášení ministerstvo financí (MF). Do ERM-2 v noci na sobotu vstoupilo Slovensko, které tak učinilo důležitý krok pro přijetí společné evropské měny.

"Je na rozhodnutí každé členské země, kdy do tohoto systému vstoupí, ale my se shodujeme (MF a ČNB) na tom, že ČR by do systému měla vstoupit ve druhé polovině roku 2007," řekl náměstek ministra financí a koordinátor přípravy na přijetí eura Tomáš Prouza. Euro by pak v ČR mělo začít platit od ledna 2010.

"Není důvod do systému ERM-2 spěchat," doplnil Prouza. Pro přijetí eura je nutná ekonomická sladěnost a splnění pěti maastrichtských kritérií, která by ČR měla zcela splnit v roce 2008, dodal.

Vstup Slovenska do ERM-2 je překvapivě předčasný, uvedl analytik Patria Finance David Marek. Optimální strategií by podle něj bylo setrvat v ERM-2 nejkratší nezbytně nutnou dobu, tedy dva roky. Slovensko ale plánuje přijetí eura v roce 2009, uvedl.

"Možnosti jsou tedy dvě: buď Slovensko setrvá v ERM-2 tři roky, nebo si chystá možnost překvapit a vyměnit slovenské koruny za eura o rok dříve," dodal.

Estonsko, Litva a Slovinsko, které chtějí přijmout společnou měnu v roce 2007, a Kypr, Lotyšsko a Malta, jež tak chtějí učinit o rok později, už členy mechanismu ERM-2 jsou.

MF uvedlo, že ČR plní konvergenční program, tedy soubor opatření, která musí každá země pro přijetí eura splňovat, lépe, než jak se k němu zavázala Evropské unii.

Přijetí eura v případě ČR podobně jako u Maďarska a Polska ohrožují především deficitní a nereformované veřejné rozpočty, uvedl analytik Atlantik FT Petr Sklenář. Navíc řada faktických kroků ukazuje, že česká vláda je nejaktivnější v rovině rétorické než reálných kroků, uvedl.

Poslední zpráva Evropské komise uvádí, že ČR spolu s Polskem udělaly nejméně pro přechod na euro ze všech nových států EU, protože z 38 nezbytných úkolů splnila ČR pouze jeden jediný - stanovila datum vstupu, poznamenal Sklenář.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK