"Je na rozhodnutí každé členské země, kdy do tohoto systému vstoupí, ale my se shodujeme (MF a ČNB) na tom, že ČR by do systému měla vstoupit ve druhé polovině roku 2007," řekl náměstek ministra financí a koordinátor přípravy na přijetí eura Tomáš Prouza. Euro by pak v ČR mělo začít platit od ledna 2010.
"Není důvod do systému ERM-2 spěchat," doplnil Prouza. Pro přijetí eura je nutná ekonomická sladěnost a splnění pěti maastrichtských kritérií, která by ČR měla zcela splnit v roce 2008, dodal.
Vstup Slovenska do ERM-2 je překvapivě předčasný, uvedl analytik Patria Finance David Marek. Optimální strategií by podle něj bylo setrvat v ERM-2 nejkratší nezbytně nutnou dobu, tedy dva roky. Slovensko ale plánuje přijetí eura v roce 2009, uvedl.
"Možnosti jsou tedy dvě: buď Slovensko setrvá v ERM-2 tři roky, nebo si chystá možnost překvapit a vyměnit slovenské koruny za eura o rok dříve," dodal.
Estonsko, Litva a Slovinsko, které chtějí přijmout společnou měnu v roce 2007, a Kypr, Lotyšsko a Malta, jež tak chtějí učinit o rok později, už členy mechanismu ERM-2 jsou.
MF uvedlo, že ČR plní konvergenční program, tedy soubor opatření, která musí každá země pro přijetí eura splňovat, lépe, než jak se k němu zavázala Evropské unii.
Přijetí eura v případě ČR podobně jako u Maďarska a Polska ohrožují především deficitní a nereformované veřejné rozpočty, uvedl analytik Atlantik FT Petr Sklenář. Navíc řada faktických kroků ukazuje, že česká vláda je nejaktivnější v rovině rétorické než reálných kroků, uvedl.
Poslední zpráva Evropské komise uvádí, že ČR spolu s Polskem udělaly nejméně pro přechod na euro ze všech nových států EU, protože z 38 nezbytných úkolů splnila ČR pouze jeden jediný - stanovila datum vstupu, poznamenal Sklenář.