Drábová ČTK řekla, že palivové soubory se po několikaleté činnosti deformují běžně. Připouští ale, že problém temelínského paliva by mohl uspíšit jeho výměnu. "Deformace jsou zatím větší, než se předpokládalo. Může nastat situace, že palivo bude třeba vyměnit dříve. Ale to je zatím veškerý problém, který v tom spatřuji," uvedla.
Ekologové ale tvrdí, že netěsnost a větší deformace článků mohou zásadně ovlivnit bezpečnost elektrárny. Temelín je podle nich neodzkoušené, prototypové zařízení se dvěma tisícimegawattovými turbínami. Druhá česká elektrárna Dukovany, která využívá čtyřsetmegawattové bloky, přitom takové problémy nemá. Její palivo je totiž podle odborníků odzkoušené na stejných typech elektráren.
"Chyba vznikla tam, že elektrárna je socialisticko-americký prototyp. Původně sovětské, dnes americké palivo, nebylo v minulosti přizpůsobeno tomuto reaktoru, tak dobře, jak by mělo," řekl Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.
Mluvčí elektrárny Milan Nebesář ale potíže s palivem nepovažuje za naléhavou situaci, která by měla uspíšit výměnu paliva. "Je to obvyklá, ryze technologická záležitost pro nové palivo," uvedl. Podle něj podobné změny řeší technici i na jiných elektrárnách. "Dodavatel, firma Westinghouse, připravil určité technické řešení, které budeme postupně realizovat. Věřím, že dopady na geometrii paliva budou co nejmenší," dodal.
Problém s palivem bude podle ekologických aktivistů zřejmě jedním z důvodů, proč ČEZ uvažuje o změně dodavatele článků. "Sázka na firmu Westinghouse byla očividně sázkou na špatného koně," uvedla Monika Wittingerová z Jihočeských matek. Smlouvu s americkou firmou Westinghouse má Temelín do roku 2010. ČEZ již vypsal výběrové řízení na dodavatele pro další roky.