"Stále přemýšlíme o tom, jestli je možné najít třetí cestu za pomoci BBC Worldwide," řekl Kolář. BBC Worldwide je komerční divize BBC. Podle Koláře se však zatím nic nemění na tom, že současná česká redakce BBC v Praze k poslednímu březnu končí. Stále ale existuje možnost na jinou podobu vysílání BBC, která by češtinu obsahovala; bylo by to pod taktovkou a obsahem BBC na základě spolupráce BBC a dalšího investora, podotkl Kolář.
Proto také BBC Radiocom, jehož jediným společníkem je britská BBC, stáhl žádost o vysílání jen v angličtině. "Dokud nebude vyčerpána tato možnost, nemá cenu pokračovat v jednání, zda vysílat jen v angličtině," uvedl šéfredaktor.
BBC se letos rozhodlo výrazně změnit své zahraniční vysílání, změny označuje za největší za 70 let své existence. Důsledkem je i rozhodnutí zrušit deset národních redakcí, mimo jiné i na Slovensku a v Polsku. Svou pozornost BBC hodlá zaměřit na arabský svět a vybudovat arabskou zpravodajskou televizi; zrušením redakce v ČR a dalších zemích hodlá ušetřit peníze na budování televize.
Před Vánoci by proto mělo skončit vysílání publicistiky české redakce BBC, v lednu pak i zpravodajství; poslední zaměstnanec by měl odejít posledního března.
Vysílání BBC v češtině začalo před 66 lety v roce 1939. V poslední době připravovala česká redakce BBC zhruba pět hodin pořadů, dalších 19 hodin byl program britských kolegů. Poté, co BBC oznámila zrušení české redakce, projevila zájem o zachování kmitočtů v ČR pro vysílání pouze v angličtině.
Důvody jsou jednak politické, jednak informační, zároveň by chtěla stanice působit na obyvatele, kteří se chtějí anglickému jazyku naučit. Pouze v angličtině již BBC v některých evropských zemích vysílá, například v Německu či Švýcarsku.