Ve většině krajů také ve sledovaném období vzrostl počet ubytovacích zařízení, především hotelů. Zároveň se většinou mírně zvyšovaly ceny za ubytování.
V Praze se za pět let do roku 2004 zvýšil počet hotelů, penzionů, ubytoven či kempů na 598 z 502 v roce 2000. Počet pokojů ve stejném období vzrostl na 31.387 z 30.986 a počet lůžek stoupl na 68.913 z 68.379. Průměrná cena za ubytování za noc se však snížila na 998 korun z 1021 korun v roce 2000.
Rovněž v Plzeňském kraji se počet míst v ubytovacích zařízení mírně zvýšil, průměrná cena za ubytování však příliš nestoupala, její nárůst se počítá na desítky korun. Podobný vývoj ČSÚ zaznamenal i v ostatních krajích, v některých byl ale nárůst cen výraznější, například v Karlovarském nebo Královéhradeckém kraji. Ceny více rostly většinou v luxusnějších hotelích.
Ve většině krajů se mírně snižovaly ubytovací kapacity v kempech a ubytovnách, v lepším případě zůstaly na stejné úrovni. Zájem o tento druh ubytování ztrácejí zejména cizinci.
Statistické údaje ukazují na rostoucí zájem hostů o kvalitnější ubytování, zejména v hotelech střední kategorie a penzionech. O luxusní hotely roste zájem zejména v Praze, jejich zákazníky jsou hlavně cizinci.