"Tady v Senátu uděláme vše, abychom přijetí zákoníku práce v současné podobě zvrátili," řekl po jednání Sobotka. Návrh zákoníku podle něj neuvolňuje pracovní trh, ani nenarovnává vztahy mezi zaměstnancem a podnikatelem.
I když změny zákoníku práce ještě projednává Poslanecká sněmovna, kde má levice většinu, přišli zástupci podnikatelských svazů už nyní do horní komory vysvětlit své výhrady. "Je to norma, která rozvoji našeho hospodářství rozhodně nepomůže, naopak mu bude bránit," uvedl předseda představenstva Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda.
Spolu s ním přišli do Senátu i představitelé Svazu průmyslu a dopravy, Svazu podnikatelů ve stavebnictví a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.
Sociální demokraté a komunisté v říjnu při sněmovním prvním čtení společně prosadili další projednávání vládní verze zákoníku práce. Zákoník vyvolává spory v koalici. Lidovci, ale i další kritici vládní předlohy tvrdí, že obsahuje protiústavní pasáže.
Míní, že nový zákoník dává odborům příliš velké pravomoci, není dost liberální, a ve svém důsledku tak zaměstnance a nezaměstnané poškodí. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) ale tvrdí, že návrh liberalizaci přináší, otvírá pracovní trh a rozšiřuje hranice smluvní volnosti. Koncem listopadu na podporu vládního návrhu zákoníku práce v Praze demonstrovalo zhruba 30.000 odborářů.