Právníci brněnského Ekologického právního servisu však tvrdí, že Philips povolení vůbec dostat neměl. Závod si totiž nechal posoudit jen dva ze zdrojů znečištění, a to lakovnu a čističku odpadních vod.
"Dalších 15 zdrojů znečištění ovzduší do žádosti o integrované povolení vůbec nezahrnul," tvrdí Jiří Nezhyba z Ekologického právního servisu.
Zástupci hranické továrny oponují, že rozsah posuzovaných zdrojů znečištění dostačuje.
"Potvrzuje to nejen vydání nového integrovaného povolení, ale i rozhodnutí ministerstva životního prostředí," uvedla mluvčí hranického Philipsu Zuzana Fojtíková.
Právě červencové rozhodnutí ministerstva je předmětem sporu. Ministerstvo totiž tehdy továrně umožnilo získat povolení jen s povolení jen s posouzením dvou zdrojů znečištění. Krajským úředníkům pak nezbylo než povolení vydat.
"Museli jsme respektovat právní názor ministerstva," řekl Radomír Studený z odboru životního prostředí olomouckého hejtmanství. Podle něj bylo na Philipsu, zda podá novou žádost i s rozšířením na další zdroje. Kromě ekologických právníků o to žádalo i město Hranice. Philips ale nakonec podal žádost jen s původními dvěma zdroji.
"Nemáme žádný právní nástroj k tomu, abychom je donutili žádost rozšířit," řekl Studený.
Brněnští právníci se budou proti rozhodnutí odvolávat. Podle nich je sice povolení o něco kvalitnější, ale stále odporuje české i evropské legislativě. Pokud ministerstvo jejich připomínky odmítne, podají žalobu.
Hranická továrna má problémy s odbytem. Televize s klasickými obrazovkami totiž rychle vytlačují modernější přístroje s tenkými obrazovkami na bázi tekutých krystalů či plazmy. Propad prodeje je dvakrát rychlejší, než jak ho počátkem roku společnost odhadovala.