"Vedle vyřešení územních ekologických limitů je také žádoucí aktivněji otevřít otázku případného budoucího využití rezervních lokalit hnědého a černého uhlí," píše MPO v materiálu, který má ČTK k dispozici.
Ekologické Hnutí Duha k tomu uvedlo, že by si otevření zvažovaných dolů vyžádalo zbourání asi 20 obcí. Podle mluvčího MPO Iva Mravinace to jsou však spekulace. Ministerstvo jen otevírá debatu nad budoucími zdroji energie v České republice, ve které preferuje maximální nezávislost na dovozech, řekl.
Podle Hnutí Duha přicházejí pro novou těžbu v úvahu například tři území na úpatí Krušných hor, konkrétně Bylany jihozápadně od Mostu, Podlesice-Veliká Ves jižně od Kadaně a Zahořany, rovněž jižně od Kadaně. Podle Romana Klecknera z Hnutí Duha ministr Milan Urban před více než rokem hovořil o přehodnocení limitů. "Dnes už je natvrdo řeč o bourání Horního Jiřetína a Černic a pro změnu se má otevřít otázka těžby pod dalšími asi 20 obcemi. Kraj musí v územním plánu jednou provždy potvrdit pevné hranice rozšiřování dolů," sdělil v tiskovém prohlášení.
Zástupci těžebních firem Mostecká uhelná (MUS) a Severočeské doly (SD) uvedli, že o otevření dalších povrchových dolů neuvažují. "Lokality Bylany u Mostu, Podlesice-Veliká Ves a Zahořany jižně od Kadaně na Chomutovsku jsou součástí studie, která před 30 až 50 lety zmapovala, kde všude na území Československa se nacházejí zásoby uhlí. V posledních deseti až 15 letech se však o zpřístupnění dalších dobývacích prostor nemluvilo," řekl ČTK generální ředitel SD Vratislav Vajnar.
Podle Mravinace stát žádné vesnice bourat nebude a bude respektovat přání místních obyvatel. "Pokud nebude dosaženo společenské dohody o využití fosilních zdrojů, přijde aktualizace energetické koncepce, která bude podporovat maximalizaci energetické nezávislosti a jadernou energetiku," uvedl.
Premiér Jiří Paroubek nedávno řekl, že vláda by o ekologických limitech na těžbu uhlí měla rozhodnout v horizontu týdnů. Prolomení limitů by postihlo Horní Jiřetín a Černice na Mostecku. K odpůrcům tohoto kroku se nedávno připojil bývalý prezident Václav Havel, který zaslal premiérovi v tomto duchu dopis. Petici za jejich zachování podepsaly tisíce lidí z obcí a měst po celé zemi. Proti rozšiřování těžby uhlí se postavil i ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL).
Případné zrušení vládního usnesení o limitech z roku 1991 by však podle premiéra neznamenalo, že se bude za jejich hranicemi těžit. "Po případném zrušení limitů vládou se k problematice musí vyjádřit zastupitelé Ústeckého kraje a zejména obyvatelé těžbou ohrožených obcí. S nimi se společnost Mostecká uhelná musí dohodnout," uvedl dříve.