Podnět i kauci ve výši jednoho milionu korun zaslalo úřadu konsorcium Mytia, sdružující švýcarské společnosti Ascom a Fela a švédskou firmu Damovo.
"Může to být dnes nebo zítra. Řízení jsme ze zákona povinni zahájit ten den, kdy obdržíme písemný podnět a na účtu bude kauce," citují HN Pecinu.
Jak deník připomíná, ministerstvo dopravy vyřadilo Mytii z tendru stejně jako další dva uchazeče pro formální nedostatky. Zakázku na vybudování mýtného systému nakonec přidělilo firmě Kapsch, která podala v soutěži až třetí nejnižší nabídku. Cena přitom měla rozhodujícím kritériem tendru.
Antimonopolní úřad současně s protestem Mytie podle HN začne vyšetřovat i to, zda samotné podmínky tendru byly v pořádku. Všichni vyřazení uchazeči se totiž shodli, že byly diskriminační.
Ministerstvo dopravy je však přesvědčeno, že výběrové řízení bylo transparentní a že postupovalo podle zákona o veřejných zakázkách.
Antimonopolní úřad může tendr podle výsledků zrušit, nařídit vypsání nové soutěže nebo zjistí, že výběr byl v pořádku a povolí smlouvu s vítězem podepsat. "Naše rozhodnutí jsou závazná," uvedl Pecina. Proti rozhodnutí se ale lze odvolat, v dalších stupních požádat o soudní přezkoumání a nakonec si stěžovat u Evropské komise.
Mytia již dříve uvedla, že se zřejmě obrátí na nejvyšší antimonopolní orgán EU v případě, že český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodne v její neprospěch.