Rating krátkodobých závazků agentura zvýšila na stupeň A-1 ze stupně A-2, výhled do budoucna zůstává stabilní. To znamená, že S&P v nejbližší době o žádné další změně neuvažuje.
"Zvýšení ratingu je odrazem rychlého pokroku, jehož Slovensko dosahuje v reformě veřejného sektoru, vyhlídek na silný růst ekonomiky, a předpokladu vstupu do eurozóny v roce 2009," sdělil analytik ratingové agentury Kai Stukenbrock. S&P odhaduje, že v období 2005 až 2008 bude růst slovenské ekonomiky činit kolem 5,5 procenta ročně.
Agentura dodala, že výraznějšímu zlepšení ratingu brání jen mírné zvýšení úrovně blahobytu a neefektivní systém sociálního zabezpečení. Hrubé zadlužení země kleslo na 33,7 procenta hrubého domácího produktu, což je výrazný pokles ve srovnání s loňskem, kdy dluh představoval 42,6 procenta HDP.
Celkový deficit vlády se letos zvýšil na 4,9 procenta, hlavně ale v důsledku vstupu Slovenska do Evropské unie, reformě penzí a dluhovým škrtům. Proto lze podle agentury tvrdit, že veřejné finance vykazují trvalé zlepšení. Růst příjmů a úrokové úspory by tedy měly deficit do roku 2007 snížit na tři procenta HDP, a to i s transfery do povinných penzijních fondů.
Slovensko těží z přílivu přímých zahraničních investic a do budoucna bude i nadále hlavním tahounem růstu export. Vezme-li se v úvahu i předpokládaný růst domácí poptávky, má Slovensko šanci, aby jeho ekonomika vykazovala jeden z nejvyšších růstů ve střední a východní Evropě.
Výše majetku na hlavu se na Slovensku pohybuje jen kolem 8520 dolarů (asi 206.000 Kč). To je výrazně méně, než je střední hodnota v zemích, jejichž rating je zařazen v pásmu A. V takových zemích činí průměrná výše majetku na hlavu asi 12.000 dolarů. K podpoře růstu jsou podle S&P tudíž nutné další reformy a snížení nezaměstnanosti.